Радио Милева
Кога најмалку очекувале

Српската пејачка за борбата со коронавирус: „Се заразивме на ручек со кумовите, па вирусот го пренесовме на половина семејство!“

Српската пејачка за борбата со коронавирус: „Се заразивме на ручек со кумовите, па вирусот го пренесовме на половина семејство!“
фото:николина ковач/инстаграм принтскрин

Пејачката Николина Ковач се зарази со вирусот корона заедно со нејзиниот сопруг кон средината на јануари, а сега за „Здрав живот“ истакнува дека тоа било лош период за нејзиното семејство.

– Имавме корона во средината на јануари и некако сето тоа не фати одеднаш. Кога отидовме на снимање на белите дробови, Саша имаше индиции што доведоа до тоа дека е заразен со ковид. Се заразивме на ручек со нашите кумови. Дојдовме да размениме подароци за време на празниците и тоа се случи. Избегнуваме поголеми собири и тогаш тоа се случува во најтесниот круг. Сите имавме некои од овие симптоми на пневмонија. Најмногу не ми беше во ред со тоа што заразивме половина од моето семејство, бидејќи бевме во Босна. Сите во тоа време имавме пневмонија, освен оние кои беа страствени пушачи. Користевме соодветна терапија, бевме во постојан контакт со лекарите. Бевме скептични, сепак бевме добро згрижени. Лекарите препорачаа многу витамини, цинк, витамин Д со терапијата што ни беше препишана – вели Николина за „Здрав живот“ и посочува дека секогаш се грижи за своето здравје.

– Секогаш се грижам за сè, земам многу витамини. Никогаш не земав капка алкохол. Ми се допаѓа здравата исхрана, понекогаш јадам слатки, но научив да не претерувам. По раѓањето на Николета, јас се грижев дополнително за исхраната. Се обидов да не ги нарушам моето здравје и крвната слика. Со лесен тренинг и исхрана успеав да се ослободам од вишокот. Јас не јадев тесто и слатки. Бев умерена во сè. Секогаш кога ќе ми се допадне, бројам до десет и пијам вода. Уживам да изгледам добро – вели пејачката која од нејзината мајка научила дека најважен е континуитетот во грижата за лицето.

Останати вести од Радио Милева