Радио Милева

Српската пејачка признава: „Лепа Брена ми нудеше помош, но бараше да и дадам 40 000 марки“

Српската пејачка признава: „Лепа Брена ми нудеше помош, но бараше да и дадам 40 000 марки“
фото: Дамир Дервишагиж

Мина Костиќ во текот на 90тите беше во екот на својата популарност, но пред 11 години кога се породи со ќерката Анастасија се повлече од сцената .

Иако тврди дека таа не е виновна, призна дека и годи тоа што е посветена на семејството.

Мина неодамна ја издаде својата нова песна „Човек мој“, а многумина се изненадија што во истиот се појавува нејзиниот поранешен сопруг Игор Костиќ.

Во интервку за курир.рс, Мина проговори за нејзиниот екс сопруг, за разводот, за ќерката, за нејзиното минато.

На прашањето дали и екс сопругот и помага финасиски, таа вели.

„Секако. Ќе дојде и ќе ми даде пари на рака или пак на детето ќе му купи што му е потребно. Глупаво ми е да ми дава пари бидејќи тој не работи, а освен тоа има уште едно дете. Што се однесува до мене, не мора да ми дава“ вели пејачката.

фото: инстаграм

На прашањето како го поднела разводот, Костиќ вели:

„Многу тешко го поднев, тагував. Размислував дали е грешка што се разведовме, мислев дека ќе се смириме, но ете не фукнционираше“ .

Пејачката проговори за своето скромно детство.

„Да, но од својата 16 година заработував огромни пари. Работев со Беки Бекиќ, со починатиот Јанет, да не зборувам за криминалците. Во 90тите пеев во Калуѓерица, се шокирав кога видов дека треба да пејам. Нива. Три месеци работевме тука…Не постоеше човек од светот на криминалот кој не беше таму. Бев заштитена како бела мечка“ вели пејачката.

фото: инстаграм

На прашањто кој доаѓал на нејзините настапи, таа вели:

„Секогаш ќе се сеќавам на Шабан кој доаѓаше на моите настапи и уживаше. Сите доаѓаа, Жељко Самарџиќ, Марина и Фута, Сале Поповиќ….Кога некој ќе ми каже дека убаво пеам, само ќе му одговарам: „Знам, благодарам“. Се сеќавам пеев во Швајцарија, Брена прашуваше од каде сум, јас и одговорив од Белград. Таа ми ми кажа: „Донеси 40 000 марки и ќе ти помогнам“. Можеби можев да соберам пари, бев најскапа пејачка, но не знаев да штедам. Но, се случи кога требаше да се случи“, вели Костиќ.

Пејачката откри кои се нејзините планови за следната година.

„Сакам да направам концерт во Сава центар по повод 20 години од кариера. Се шегувам, па велам дека во прв ред ќе биде моето семејство и пријатели“ вели Мина.

Останати вести од Радио Милева