Радио Милева

Сопругот на Салма Хаек издвоил огромна сума за обнова на Нотр Дам

Сопругот на Салма Хаек издвоил огромна сума за обнова на Нотр Дам

Сопругот на Салма Хаек, Франсуа – Анри Пино понудил огромна сума за обнова на катедралата Нотр Дам.

Како што пренесуваат медиумите милијардерот понудил 90 милиони фунти за обнова на оваа француска катедрала.

Овој бизнисмен кој е сосопственик на „Гучи“ ветил дека ќе даде 100 милиони евра за обнова на Норт Дам која вчера беше уништена во пожар.

фото: тањуг-ап

Пино се огласи откако францускиот претседател покрена акција за собирање на средства за заедничко обновување на катедралата.

„Мојот татко и јас одлучивме да издвоиме 100 илјади евра и да учествуваме во реконстуркцијата“ изјави Пино.

Француските медиуми пренесуваат дека семејството Пино одлучило да донира за да се обнови изгорената катедрала.