Радио Милева
три децении заедно

Сопругот на Лепа Брена проговори за бракот: „Истата вечер кога ја запознав, знаев дека ќе се омажам за неа“

Сопругот на Лепа Брена проговори за бракот: „Истата вечер кога ја запознав, знаев дека ќе се омажам за неа“
фото: Принтскрин/јутуб

Сопругот на една од најголемите пејачки, Лепа Брена,некогашниот најдобар тенисер, Слободан Боба Живијонвиќ не сака многу да се експонира во јавност.

Но, тоа не значи дека тој е помалку вработен, со оглед на тоа што тој е успешен претприемач со децении, кој знае како да инвестира во добри деловни можности.

Неговиот најголем успех е сепак тоа што успеа да одржи брак со сопругата 29 години, а тајната за нивната успешна врска ја откри во едно интервју за Стори.рс.

На прашањето како се развивал неговиот брак со Брена, и како изгледал некогаш и сега, тој вели:

„И денес трае нашата голема љубов која ја почувствуваме во моментот кога се видовме. Нашата заљубеност е прекрасна. Не знам колку луѓе можат да се пофалат со она што можам: годините зад мене и Брена не се важни затоа што љубовта никогаш не може да умре ако е вистинска и ако се одржи на добар начин. . Кога станува збор за љубовта, тоа е исто како и на почетокот, дури денес е уште подобро и поразлично. Што се однесува до страста, таа е секогаш силна на почетокот, но трае и денес. Нормално е да преминете од својата прва младешка страст на ново ниво што е многу подобро, поконцизно и поубаво. После толку години меѓусебна љубов, страст и почит, станувате многу посилна личност, која има големо искуство, зрелост, трезвеност, со поинаков поглед на животот “, вели Боба и додава:

фото: Принтскрин/инстаграм/лепа брена

‘Ако нешто е во ред, тогаш не е важно во кое време ќе се случи. Ако имате партнер кој ве разбира и ве поддржува, полесно е да одржите добра брачна врска. Бракот е како растение кое мора да се чува и одржува. Нешто добро мора да се прави секој ден за да преживее бракот. Денес ја изгубивме животната реалност и станавме реалити опшество,  изгубени се вистинските вредности. Семејството го изгуби своето значење и во јавноста. Можеби сите сме виновни за тоа – денес имаме погрешни идоли во споредба со моето време. Нашата желба отсекогаш била да го заштитиме семејството “, продолжи сопругот на Лепа Брена.

Тој објасни дека многу пати во медиумите се појавиле неточни вести за нивниот развод.

„ Во некои медиуми бев претставен како човек кој што не сум. За време на првите 15 години, многумина не разведуваа скоро секоја недела. Треба да имаме кодекс на почит кон јавните личности, би сакал тоа да се врати, како и да се вратат вистинските семејни вредности. Тоа треба да биде пример за младите денес “, рече поранешниот претседател на Тенискиот сојуз на Србија.

фото: Принтскрин/инстаграм/лепа брена

На крајот, тој откри како Лепа Брена и тој се спротивставиле на предизвиците на бракот.

„Брена и јас сме многу силни личности. Се запознавме во 1987 година и заедно сме веќе 33 години. Поминавме низ сè во животот и имавме две сосема различни кариери, кои немаат никаква врска едни со други. Имав турнири низ целиот свет, а таа имаше концерти низ земјите од Балканот. Најголемиот успех беше што преживеавме во такви околности, но тоа е љубов и чувство дека некој е тука само за вас и дека е вистинскиот “, изјави Боба, и додава дека нивниот прв состанок бил кобен.

„Истата вечер кога ја запознав, реков дека ќе се омажам за неа и тоа се случи. После тоа дојдоа децата и семејството. Тоа е круна на нашиот успех. Со Стефан, Виктор, Филип и сега со снаата Александар и мојот внук, знаеме дека ова заедништво е најдоброто нешто што постои. Ние како семејство се грижиме, ја цениме и ја сакаме нашата заедница ’, заклучи тој.

фото: Принтскрин/инстаграм/лепа брена

Инаку, Брена и Боба од бракот ги имаат синовите Виктор и Стефан.

Останати вести од Радио Милева