Радио Милева

Сопругата на Тома Здравковиќ си ја отвори душата, а од нејзината изјава за тоа што сакал и други жени ќе се чудите и ежите!

Сопругата на Тома Здравковиќ си ја отвори душата, а од нејзината изјава за тоа што сакал и други жени ќе се чудите и ежите!
фото:З. Илиќ/Рас Србија

Неодамна навршија 28 години откако почина легендарниот српски пејач Тома Здравковиќ, а неговата сопруга Гордана се сеќава каков бил животот со пејачот.

По неговата смрт, таа се врати во Канада, каде живее и нивниот син Александар.

– Нашата средба се случи во Торонто сосема случајно. Тома пееше во кафеана, во тоа време бев многу млада и ги сакав песната и кафеаната. Тоа е од каде започна сето тоа, а после се венчавме и живеевме заедно до неговата смрт – вели Гордана, додавајќи:

– Кога ќе дојдам во Србија, секогаш мислам дека ќе го сретнам. Сè додека не стигнам до неговиот гроб, не можам да разберам дека навистина го нема.

На Гордана не и пречело тоа што Тома многу лесно се заљубувал во други жени.

фото:принтскрин/инстаграм

– Не ми пречеше, веројатно затоа што тој најде инспирација насекаде и запозна многу жени. Не се сомневам дека многупати се вљубувал, затоа што тој имеше таква природа. На пример, песната „Данка“ ми беше многу убава, а кога ја запознав Данка ми беше уште повеќе омилена – вели Гордана, објаснувајќи дека нивниот брак преживеал сите тие години:

– Сите негови глупости, но убави работи, тоа беше тој. Навистина беше невозможно да се смени. Понекогаш само сакав да му помогнам во одредени ситуации, но никогаш не се бранев или се расправав со него, само продолжив да велам: „ќе помине, ако си се заљубил, така ќе се одљубиш“, и сето тоа помина низ шега. Веројатно имало сè , но гледав преку другата страна.

Останати вести од Радио Милева