Радио Милева
Има 52 години

Сите го знаат како Кокан од „Породично благо“: Актерот се здебели, го крие семејството, а еве како изгледа денес (фото)

Сите го знаат како Кокан од „Породично благо“: Актерот се здебели, го крие семејството, а еве како изгледа денес (фото)
фото:принтскрин

Актерот Александар Дуниќ, кој сите го паметат како Констадин Кокан Продановиќ од серијата „Семејно богатство“, во последно време немаше можност да види често во јавност.

Покрај споменатата серија, Александар Дуниќ го паметиме и по неговите ангажмани во сериите „Среќни луѓе“, „Доларите доаѓаат“ и „Белиот брод“, а тој сè уште се занимава со глума.
Оствари само две помали улоги во филмови, во продукциите на „Полтрон“ и „Тесна кожа“, а очигледно е дека во последните неколку години се здебелил неколку килограми.

фото:принтскрин

Во една прилика, Александар откри зошто не завршил актерство во главниот град на Србија.

– Бев во потесниот избор во Белград, не ме примија, но затоа Бранко Плежа ме прифати на одделот за глума во Нови Сад. Се случи случајност, како и многу пати, со услов дека оваа совпаѓање беше одлична за мене затоа што научив многу од Бранко Плежа и ми беше чест да бидам негов ученик – изјавил актерот за „Блиц“.

фото:с.крстиќ/рас србија

– Во времето кога студирав, Нови Сад беше апсолутно безбеден град на убави и добронамерни луѓе. Се разбира, како странски студент, повеќе бев запознат со други студенти кои исто така не беа од Нови Сад. Ние се дружевме прекрасно и научивме од еден од најдобрите. Iал ми е што животот нè раздели толку многу, така што не се гледаме онолку колку што би сакал – додаде тој во тоа време.

Дуниќ има 52 години, а живее во Белград со сопругата и синот, кои никогаш не се истакнуваат во јавноста.

Останати вести од Радио Милева