Радио Милева
„Господ е семоќен!“

Синот на Нада Топчагиќ бил во кома – двапати го враќале во живот!

Синот на Нада Топчагиќ бил во кома – двапати го враќале во живот!
фото:нада топчагиќ/инстаграм принтскрин

Пејачката Нада Топчагиќ во моментов е во центарот на вниманието бидејќи фудбалерот Златан Ибрахимовиќ влезе на сцената со ритамот на песната „Јутро је“, на 71. Фестивал на италијанскиот „Санремо“. Сепак, малкумина знаат дека пејачката некогаш го преживеа хоророт кога за малку ќе го изгубеше синот Мирослав Микица Ѓорѓевиќ, кога тој имаше страшна несреќа за време на одмор на Јахорина, а потоа лекарите се бореа за неговиот живот.

Имено, Микица едвај преживеа во 2010 година по тешките телесни повреди додека скијаше на Јахорина, каде лекарите се бореа да ја спасат неговата десна нога. Дваесет минути по несреќата тој лежеше повреден на снегот и дури тогаш пристигна службата за спасување. Нада не сака да зборува за ова. Минатата година тие прославија точно една деценија од немилиот настан.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nada Topcagic (@topcagicnada)

– За жал, што да ти кажам, не дај Боже да го доживееш она што го доживеав. Еве, сè уште имам треска и солзи ми доаѓаат во очи кога само помислувам дека можев да ја изгубам Микица. Страшно е да гледаш како губиш дете и да бидеш немоќен. Страшно е кога знаете дека срцето на вашето дете престанало, дека тој крварел до смрт и дека не знаете дали ќе го видите жив наутро. Не знам како останав нормална и како успеав да го преживеам тоа. Дали ми верувате дека ќе се убиев веднаш ако син ми искрвавеше до смрт. Не чекав уште една минута, веднаш би се осудила себеси. Ми беше во главата, ако го нема Микица, нема да ме има и мене.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nada Topcagic (@topcagicnada)

Но, тука, Господ нè погледна и ние му заблагодаруваме засекогаш за тоа. Мојот син сега е жив и здрав, убав како кукла, мајка му го сака. Денот кога се разбуди од кој го славиме како втор роденден. Оваа година ќе бидат точно десет години од тоа. Страшно, но како што велам, Господ е семоќен и тој ни помогна и му подари на Микица прекрасни деца, мои внуци, кои ги сакам најмногу на светот – изјави Нада за српските медиуми минатата година.

Останати вести од Радио Милева