Радио Милева
Родителите нe му биле на свршувачката

Синот на Ѓорѓе Балашевиќ имал големи планови пред смртта на татка си: Алекс се занимава со спорт, а покренал и сопствен бизнис

Синот на Ѓорѓе Балашевиќ имал големи планови пред смртта на татка си: Алекс се занимава со спорт, а покренал и сопствен бизнис
фото:драгана удовичевиќ/курир.рс

Пејачот и текстописец Ѓорѓе Балашевиќ почина како резултат на воспаление на белите дробови на 19 февруари, на 67-годишна возраст, а зад себе ги остави сопругата Оливера и трите деца, ќерките Јована и Јелена и синот Алекс.

Синот на Балашевиќ со години успешно се занима а со спорт, а пред неколку години започна и приватен бизнис.

Алекса има добиено бројни награди за успех во борењето, а веќе подолго време организира ММА борби.

фото:АТА Images

– Направив бизнис од интересен спорт кој не е најпопуларен во Србија, но не значи дека нема да биде, како што покажаа турнирите што ги организирав со пионерски чекори на српскиот пазар. Во бизнисот, воден од мојата сопствена идеја, јас всушност влегов спонтано, дури и без прекумерни амбиции, но не велам дека тие сега не постојат, бидејќи успехот носи нови планови и предизвици – изјави Алекса за Курир.рс пред неколку дена.

По тој повод, тој не сакаше да открие дали неговиот татко требаше да се обиде во филмот, но тогаш тој истакна дека му дава корисни совети.

– Така е, ќе го направиме „Мегдан филм“. Конечно да го кажам нашиот план и одлуката за моето производство. За ова се зборува веќе неколку месеци и мене ми е редот да претставам барем нешто официјално пред јавноста затоа што не можам повеќе да кријам од публиката за што всушност станува збор. Оваа есен, започнавме да работиме на сценариото што го завршивме, за играниот филм за Мегдан, кој, дај Боже, ќе го снимаме следната година – вели Балашевиќ за Курир.рс.

Тој не можеше да одговори дали неговиот татко Ѓорѓе ќе се обиде во филмот како актер, но тој му дал корисен совет.

фото:Ана Паунковиќ

– Моето семејство многу ми помогна во сценариото, особено затоа што еден актер во филмот треба да биде инспириран од песната на татко ми „Човек со месечина во очите“. Не сакам да откривам ништо повеќе, бидејќи работата започнува на локации, продукции, кастинзи, дури откако ќе се надеваме дека ќе ги видиме нашиот најпознат уметнички принц и витез во блиска иднина. После тоа, треба да се спојат неколку коцки за да започнеме да го создаваме вечниот Мегдан што е можно поскоро, трансформиран во филм – истакнува синот на Балашевиќ.

Инаку, Алекса најде среќа во близината на неговата свршеница Николина, но неговиот татко, како и другите членови на неговото семејство, не присуствуваа на веридбата.

– Се свршивме во Назарет. Неколку месеци чекав на благословот на Патријаршијата и тие одлучија да бидат таму, со владиката Романос, Божјиот човек одговорен за мирот во тие делови – рече Алекса тогаш и откри дека најблиските ја пропуштиле свршувачката.

Останати вести од Радио Милева