Радио Милева

Шпанската принцеза почина како последица на Ковид 19

Шпанската принцеза почина како последица на Ковид 19
фото: Инстаграм

Принцезата Марија Тереза (86) од Шпанија е прва припадничка на кралското семејство која почина како последица на корона.

Веста за нејзината смрт ја објави нејзиниот брак Хнери.

Марија Тереза е родена во Париз во 1933 година. Таа не се омажила, ниту имала деца, а живеела подолго од шест нејзини внуци. Иако е родена во Франција,  цел живот го поминала во Шпанија, каде се занимавала со пишување.

Нејзин татко е Хавиер, а мајка Магдалена.

За потсетување, неодамна беше соопштено и дека британскиот принц Чарлс е позитивен на корона, а кралицата Елизабета се наоѓа во изолација во нејзиниот дворец во Виндзор.

 

Останати вести од Радио Милева