Радио Милева

Северина во финанскиска криза: Подигнала кредит од 70 илјади евра и го ставила станот под хипотека!

Северина во финанскиска криза: Подигнала кредит од 70 илјади евра и го ставила станот под хипотека!
фото:инстаграм/северина којиќ

Северина Којиќ повторно подигнала кредит, овој пат во висина од 70.000 евра, што планира да ги инвестира на турнејата, пишуваат српските медиуми.

Ова е втор пат за помалку од една година пејачката да побара заем од банката, од која веќе позајми 100.000 евра за да плати за албумот. И во двата случаи, таа го засложила станот во Загреб, а сега и другиот во родниот Сплит.

Хрватската sвезда се подготвува оваа есен да потврди дека има високо место на музичката сцена, позиција која сериозно и беше разнишана изминатата година.

По раскинувањето на договорот со долгогодишниот менаџер Томица Петровиќ и лошиот пласман на нејзиниот последен албум, таа одлучи дека голема регионална турнеја може да ја врати на врвот, па затоа собра тим соработници и ги започна подготовките, а повторно реши да се обиде со пари на заем.

фото:инстаграм/северина којиќ

-Организацијата на турнејата е скапа, што е над сто илјади евра. Дел од парите што ги имаше, а остатокот од 70.000 што ги позајми. Тоа е истата банка што и даде кредит за снимање на албумот на почетокот на годината. Тоа е дека на почетокот на летото имала проблеми со исплата и дека и се заканувало активирање на хипотеката на станот во Загреб, кој инаку вреди околу 300 000. Таа го рефинансираше заемот и досега сè оди добро. Ратата е сè уште околу седум илјади месечно, но нејзиниот рок на отплата е продолжен за уште една година “, изјави извор близок до Којиќ за српски Курир , додавајќи дека банката лесно се согласила на заем со стан под хипотека.

Таа е навикната да зема и да ги отплаќа кредитите. Пред неколку години, Севе најпрво под хипотека го стави станот во Сплит кога потоа купи пентхаус во Загреб, што го исплати во меѓувреме.