Радио Милева

Северина со емотивна исповед на Инстаграм: „Мојот „коронавирус“ трае од месец ноември!“

Северина со емотивна исповед на Инстаграм: „Мојот „коронавирус“ трае од месец ноември!“
фото:принтскрин/инстаграм/северина

Добро познато е дека на пејачката Северина Којиќ и беше одземено старателството над нејзиниот син, кој сега има можност да го гледа само во точно одредено време. Во време на коранавирус, таа напиша емотивна исповед на својот Инсатграм, во која вели:

Љубов во доба корона: Големиот писател Габриел Гарсија Маркез го напиша прекрасното дело „Љубов во ерата на колера“. Јас не сум одличен писател, но ќе опишам како изгледа љубовта во времето на корона. Јас сум мајка на 7-годишно момче, а пред 117 дена ми е раскинато од рацете и однесено од креветчето. Јас сум само една мајка што се разбудив во тие 117 дена во солзи во сите тие денови, освен можеби 10, колку ноќи спиеше во нашиот дом за три и пол месеци.
Вечерва сонував за него … И плачев … Неопислива болка, мешани чувства за вирусот корона и страдањето на луѓето кои се разболеа и не знам зошто. Не знаеме како да се лекуваме, или колку ќе трае, нема лек … Мојот „корона вирус“ трае од 11.08.2019 година, кога дознав дека мојот син, кој откако е роден живеел со мене во среќа и радост, искапен во љубов, со една нефинална мерка и пресуда што дојде како круна, никој не знае зошто, колку и да е одземен, таков случај никогаш не се случил во хрватското судство.

фото:принтскрин/инстаграм/северина

За прв пат пресудата беше донесена спротивно на стручното мислење, за прв пат дете родено во Хрватска и хрватски државјанин да посетува училиште во Хрватска им се доделува на родител кој има привремен престој во Хрватска, за прв пат, според медиумите. Јас немам никакво знаење како мајка, таа го опструира одлучувањето на седницата на округот суд во Сплит од страна на малцинство (еден судија), каде судијата најпрво бара нејзино изземање бидејќи другите членови на комисијата не се согласуваат со нејзината позиција, што исто така скоро никогаш не се случи. Луѓето од професијата ми праќаат пораки за тоа затоа што не знам. Затоа што јас сум само мајка што страда. Мојот коронавирус има лек и се нарекува правда. Нејзината слабост значи дека можам да го гушнам моето бебе само во 15 часот во вторник.

Еден знае кој поминал милијарда куни преку сметки во Хрватска, некој знае кој го платил игралиштето на училиште, на кое мојот син, за жал, присуствувал затоа што го влечеле таму, му се заканувале затоа што јас сум единствената мајка во Хрватска на која и беше забрането да го зема моето дете, мајка ми, мојата внука и мојот сопруг, со кој сум во брак повеќе од половина од животот на моето дете, завршува Северина во објавата.

Инаку, во регионалните медиуми осамнаа информации дека Северина била пријавена во полиција од учителка во училиштето на нејзиниот син, бидејќи наводно ја навредувала, а причината била зашто се појавила со сопругот Игор Којиќ.

Останати вести од Радио Милева