Радио Милева

Се ожени наследникот на Наполеон Бонапарта: На венчавката во Париз беше и оваа српска двојка (фото)

Се ожени наследникот на Наполеон Бонапарта: На венчавката во Париз беше и оваа српска двојка (фото)
фото:гети имиџис

Внукот на принцот Луј Наполеон, принцот Жан Кристоф Наполеон и внук на последниот австро-унгарски император и грофицата Олимпија Арко Синеберг, се венчаа, а свадбата се случи вчера во Париз.

Странските медиуми се фасцинирани од церемонијата, особено што последната венчавка на претендент на империјалниот престол на Франција, се случи пред седум децении – во 1949 година, пишува „Жена Блиц“.

фото:инстаграм/принтскрин

Свадбената церемонија се одржа во Палатата на лицата со инвалидитет во центарот на Париз, комплекс изграден по наредба на Луј Трети, каде и е сместен гробот на славниот император.

фото:инстаграм/принтскрин

Младоженецот истакна дека историското наследство на неговото семејство е многу важно за него и дека е крајно посветен на Франција.

фото:инстаграм/принтскрин

Меѓу многуте гости на свадбата беа принцот Филип Караѓорѓевиќ и принцезата Даница Караѓорѓевиќ, кои живеат во близина на семејниот дом на младенците во Лондон.

Останати вести од Радио Милева