Радио Милева
поповиќ како абрамовиќ

Саша Поповиќ купил јахта од милион евра: Ќе се шокирате што се’ поседува (ФОТО)

Саша Поповиќ купил јахта од  милион евра: Ќе се шокирате што се’ поседува (ФОТО)

Познато е дека првиот човек на “Гранд продукција” Саша Поповиќ сака да ужива и да троши на скапи автомобили, но овој пат отиде чекор понатаму.
Имено, тој ги потврди наводите на регионалните медиуми дека фрлил око на скапа јахта, која  чини околу милион евра.

“Да, тоа е точно. Купив јахта и не жалам пари за такви работи. Сакам да има добра ергела скапи автомобили и многу е убаво чувството кога ќе ги купите. Јахта знам како се вози, па тоа беше и дополнителна причина зошто одлучив да ја каупам. Оваа година ќе уживам подалеку брегот“, рече Поповиќ.

Јахтата на директорот на Гранд е долга околу 18 метри, стара е околу три години, ја има целата потребна опрема, е многу луксузна и не е ни чудо што чини толку многу пари. Саша не ни прашал за цената, тој ги повикал и им рекол дека ја сака токму таа јахта. Кога му рекоа дека чини многу, тој само одговори: “Јас би ја купил”, вели извор близок до Поповиќ.

Бродот ќе биде закотвен во Опатија, каде што Саша има стан и каде што го поминува речиси целиот одмор.

“Мебелот е направен по мерка, некои ѕидови се направени од најдоброто дрво, постојат неколку индивидуални кабини, трпезарија, кујна, мини фитнес сала и една ложа. Таа, исто така има неколку бањи и голем простор за сончање.

Вкупната површина на внатрешноста изнесува околу 30 квадратни метри, а максималниот капацитет е 20 луѓе. Таа е погодна за повеќедневни патувања поради капацитетот и големината. Саша дополнително ќе мора да плаќа за капетанот кој ќе управува со јахтата околу 4.000 евра месечно. Ќе мора да издвои пари и за понатамошно одржување на бродот, а тоа е околу 2.000 евра месечно. Сето ова има обврска да му го плати на градот Опатија во заливот, каде што ќе се закотвени на јахтите“.

Фото: Shutterstock/Инстаграм принтскрин

Останати вести од Радио Милева