Радио Милева

Саша Поповиќ јавно ја прозва Лепа Брена: „Кого лажеш дека си заработувала 150 000 денари неделно?“

Саша Поповиќ јавно ја прозва Лепа Брена: „Кого лажеш дека си заработувала 150 000 денари неделно?“
фото: принтскрин

Саша Поповиќ и Лепа Брена со години соработуваат, прво во групата „Слатки грех“, а потоа во Гранд продукција.

По толку децении соработка и познавања и меѓу нив некогаш може да има недоразбирања.

Имено, Брена беше гостин во емисијата „Ѕвезде Гранда специјал“ каде што Саша јавно ја прозва.

Имено, на прашањето во која група припаѓале Младен Војќиќ Тифа и Ален Исламовиќ, пејачката даде точен одговор, односно „Диви јагоди“.

„Брена да не го знаеше одговорот, ќе беше исфрлена од емисијата.Брена беше рокерка. Јас се сеќавам кога во 1978 ја изгубивме пејачката и прашував дали има некоја пејачка која ќе ја замени. И сите ми вела дека има една рокерка. А Брена како Џенис Џоплин“ вели Поповиќ.

Поповиќ се пошегува дека во тоа време заработувал многу повеќе од Брена.

„Во тоа време кога ќе застанев на паричник бев многу повисок од тебе.Јас одлично заработував, го водев „Слатки грех“, а ти пееше на игранки за 100 динари“ се пошегува Поповиќ.

„Не е точно. Мојот татко тогаш заработуваше 100 000, а јас заработував 150 000 денари. Но, заминав да студирам“ одговори Брена.

„Еј ти заработуваше  150 000 денари? Кога дојде во „Слатки грех“ возеше еден распаднен автомобил и се појави со некој куфер кој беше врзан со врвка.И ја ти реков: „Брено иди да купиш гардероба, треба да настапуваш“, а ти кажа дека немаш пари. Кого лажеш дека заработуваш?“ изјави Поповиќ во емисијата, а Брена почна да се брани.

„Не лажам никого. Заработував 300 000 динари неделно,а потоа во септември заминав на студии, а во април почнав да пеам за Слатки Грех“ објасни Брена.

фото: принтскрин/јутуб

Останати вести од Радио Милева