Радио Милева
Со семејството за празниците

Рада Манојловиќ за првпат проговори за маќеата: „Искрена да бидам…“

Рада Манојловиќ за првпат проговори за маќеата: „Искрена да бидам…“
фото:рада манојловиќ/инстаграм принтскрин

Рада Манојловиќ со години настапува на новогодишните и божиќните празници, но овој пат со семејството уживаше во родниот крај.

– Нема ништо подобро од тоа да бидете со вашите најблиски на ваков голем празник. Во последниве години, секогаш бев со моите за Бадник, но работев за Божиќ. Се разбира, тоа не значи дека не ги почитувам обичаите и традицијата. Како деца, палевме оган, па родителите ни даваат подароци кога ќе посакаме. Се разбира, со текот на времето, тие работи се менуваат и другите деца ги наследуваат. Сега, со Божиќната трпеза и добрата музика, да славиме според сите обичаи. Порано имавме куќа полна со пријатели и соседи, но сега во согласност со мерките, само ние на трпезата – објасни Рада за „Информер“ како го одбележа Божиќ.

– Да бидам искрена, мојата маќеа е задолжена за кујната. Јас помагам за сè што е потребно, но да бидам искрена, некако сите знаеме дека сè ќе биде многу повкусно кога таа сама ќе го подготви. Со нетрпение го очекувам огнометот, бидејќи како дете најмногу сакав да го гледам. Се надевам дека ова ќе биде моја година на секое поле. Всушност, сакам оваа година да биде многу подобра за секого, бидејќи ќе го избришеме минатото како да не постои – изјави пејачката.

Таа додаде што сè уште и недостасува нешто оваа година.

– Недостасува една мала работа за да биде, како што велат, целосна магија – снег. Тоа би ме вратило во моето детство и некако мислам дека сите ќе се согласиме за тоа затоа што Новата Година и Божиќ треба да ги слави огнот, семејството, додека надвор снежи. Се збогувавме со минатата година, а оваа година навистина им посакувам на сите многу здравје од се срце. Не сакам ниту да погледнам назад во пандемијата, гледам во иднината и кон подобро утре. Со насмевка на лицето го чекам својот настап кога ќе и пеам на публиката со сето срце – заклучува Рада.

Останати вести од Радио Милева