Радио Милева

Промени во кралското семејство: Кралицата Елизабета оди во пензија, а принцот Чарлс се подготвува да стане крал за 18 месеци?

Промени во кралското семејство: Кралицата Елизабета оди во пензија, а принцот Чарлс се подготвува да стане крал за 18 месеци?
фото: гуливер гети имагес

Синот на британската кралица Елизабета II, принцот Чарлс полека се подготвува да ја преземе круната, а на престолот официјално ќе дојде кога неговата мајка ќе наполни 95 години.

Британскиот „Метро“, објави дека принцот Чарлс се сретнал со својот татко за да разговараат за интервјуто кое неговиот брат, принцот Ендру, го даде за медиумите по повод вмешаноста во аферата со Џефри Епстајн.

И Бритни Берџер уредничката на „Royal Centar“ истакна дека кризата во кралското земејство ја зголемила желбата на принцот Чарлс да го намали бројот на членовите на семејството.

фото: Профимедиа

„Принцот Ендру испадна од целата приказна. Мислам дека повеќе нема има да има кралски обврски“ вели уредничката на порталот.

Кралицата Елизабета ќе наполни 95 години за 18 месеци, а и нејзиниот сопруг, принцот Филип, на таа возраст се повлече од кралските должности.