Радио Милева
Менталното здравје на прво место

Принцот Хари повторно го вознемири кралското семејство: Откри што му правел татко му кога бил мал

Принцот Хари повторно го вознемири кралското семејство: Откри што му правел татко му кога бил мал
фото:профимедиа

Принцот Хари (36) беше гостин на подкаст воден од актерот Декс Шепард (46).
Тој зборуваше за животот во кралското семејство и го спореди со животот на Труман Бурбенко, кого камерите ги следат неговите стапки уште од раѓањето.

Тој откри досега непознати детали од неговиот живот, па рече дека договорил средби со Меган во супермаркет во Лондон.

– Се правевме дека не се познаваме, си испраќавме пораки. Луѓето ме гледаа, ми даваа чудни погледи, доаѓаа да ме поздрават. Имав капа на главата, гледав во подот и се обидував да бидам незабележителен. Неверојатно е колку гума за џвакање има на подот, тотален хаос – рече тој.
Тој призна дека со години чувствувал дека не се вклопува во кралското семејство и често се чувствува беспомошно.

– Тоа е работа, нели? Облечи насмевка и продолжи. Имав околу 20 години кога помислив дека не ја сакам таа работа, дека не сакам да бидам тука. Не сакам да го правам тоа. Погледнете што и направи тоа на мајка ми. Како некогаш ќе се сместам и ќе имам семејство, ако знам дека тоа ќе се повтори – рече Хари и додаде дека тогаш имал психичка криза затоа што не ја преболе смртта на својата сакана мајка.

фото:профимедиа

Поради Меган, тој побара помош од психотерапевт затоа што беше фрустриран од постојаното мешање на медиумите во неговиот живот. Тогаш се чувствуваше подобро и сфати дека мора да промени нешто затоа што нема друг излез.

Тој го спомна и својот татко, принцот Чарлс (72) и објасни дека му било многу тешко поради родителските методи на неговите баби и дедовци, принцот Филип и кралицата Елизабета Втора (95). Тој рече дека неговиот татко се однесувал кон него како што го третирале неговите родители, па затоа тој ја нарекол „генетска болка“.

– Не треба да обвинуваме никого или да покажуваме прст кон никого, но кога станува збор за родителството, ако сум доживеал некаква форма на болка или страдав од болката што ја претрпеа татко ми или мајка ми, ќе се погрижам да го прекинам тој циклус така дека не, јас би го пренел – рече тој.

фото:профимедиа

– Никогаш не знаев за тоа, и одеднаш почнав да составувам парчиња од сложувалката: ова е местото каде што тој отиде на училиште, тоа се случи, знам за неговиот живот, исто така знам дека тоа е поврзано со неговите родители, така, тоа значи дека тој се однесуваше кон мене како што се однесуваа кон него, па како можам да го променам тоа кон моите деца – рече принцот и ја продолжи приказната.

-Еве, јас го преселив целото семејство во САД, тоа не беше план, но понекогаш треба да донесете одлуки и да го ставите семејството и вашето ментално здравје на прво место.

Останати вести од Радио Милева