Радио Милева
Три години брак

Принцот Хари и Меган Маркл слават годишнина од бракот: И покрај сите скандали тие уживаат (фото)

Принцот Хари и Меган Маркл слават годишнина од бракот: И покрај сите скандали тие уживаат (фото)
фото:шутерсток

Принцот Хари (36) и Меган Маркл (39) се венчаа на 19.05.2018 година во капелата Свети Џорџ во замокот Виндзор.

Од тоа судбоносно „да“, поминаа многу искушенија, подеми и падови, а летото тие стануваат родители по втор пат.

За многумина беше чудно и изненадувачки што Хари избра холивудска актерка, позната жена и разведена. Нивната љубов започна во 2016 година, кога по предлог на еден пријател, тие излегоа слепо на првиот состанок и се за вљубија на прв поглед.

До третиот состанок, тие веќе спиеја под sвездите во Боцвана. Набргу потоа, Меган се врати во Торонто за да ја снима серијата „Костуми“, но парот се состануваше тајно неколку недели. Хари стигна дури и на снимањето на серијата, што предизвика шпекулации за нивната врска во високото лондонско општество.

фото:епа

Нивната љубовна приказна не остана долго скриена, папараците тргнаа по нивните стапки и станаа главна тема на таблоидите. Маркл се чувствуваше лошо поради тоа, затоа што имаше многу невистина во сè. Но, принцот Хари тогаш испрати отворено писмо до палатата Кенсингтон, покажувајќи дека е за заљубен во Меган. Нив ги обедини и нивната љубов кон хуманитарната работа, затоа што и двајцата се многу ангажирани на тоа поле.

Тие официјално се појавија заедно за прв пат во Торонто за време на „Игрите Инвиктус“, натпревар за ранети ветерани основан од Хари во 2014 година. По тој повод, Принцот одлучи да ја претстави Меган на светот.

По средбата со кралицата Елизабета (95), Меган го откажа ангажманот во серијата „Костуми“ и се пресели во домот на Хари во палатата Кенсингтон.

Во ноември 2017 година, двојката се вери, а во 2018 година, се венчаа. Една година подоцна го добија синот Арчи.

Во јануари 2020 година тие се повлекоа од кралската должност, што беше одобрена од Виндорс по преговорите. До крајот на март тие започнаа нов живот и заедно со нивниот син се преселија во Калифорнија и продолжија да работат хуманитарна работа.

Потоа, на 14 февруари 2021 година тие објавија дека очекуваат уште едно дете, а потоа објавија дека не планираат да се вратат во Велика Британија.

Набргу потоа, во одлично интервју со Опра Винфри, тие раскажаа детали за бременоста, движењето и борбата на Меган со менталните слабости. Ја откриле и мрачната страна на кралското семејство, а интервјуто го гледале над 17 000 000 гледачи.

Патем, секој 19 мај си даваат едни на други традиционални подароци за годишнината од венчавката. Првите години беа подароци поврзани со хартија, а Меган потоа го напиша свадбениот говор на хартија и го врами како подарок за Хари.

Во втората година, традицијата налага, подароците мора да бидат врзани со памук. „Памучните испреплетени нишки ја симболизираат подлабоката врска што доаѓа со времето.

Традиционалниот подарок за третата годишнина е предмет од животинска кожа, како симбол на нешто што се подобрува со возраста.

Останати вести од Радио Милева