Радио Милева

Познатата српска пејачка со години носи неизмерна тага во себе: Нејзината сестра починала на трагичен начин на само 13 години

Познатата српска пејачка со години носи неизмерна тага во себе: Нејзината сестра починала на трагичен начин на само 13 години
фото:принтскрин/јутјуб

Мина Костиќ има дури девет браќа и сестри кои заедно со нејзината ќерка Анастасија го претставуваат нејзиното најголемо богатство. Сепак, целото нејзино семејство беше погодено од страшна трагедија уште во 1992 година, која засекогаш ги зави во црно – таа година се удави сестрата на Мина, што остави голем белег кај сите членови на семејството.

– Тоа беше многу одамна, но таквата трагедија и таква загуба никогаш не можат да се заборават. Мина често се сеќава на својата сестра и ни раскажува за неа, за нивното растење, но тоа е многу, многу болна тема за неа, затоа не зборува за тоа јавно, многу ретко. Навистина е трагедија, не дај Боже … Мина во тоа време имаше само 17 години. Сите страдаа многу поради тоа. Згора на сето тоа, и пред неколку години го загуби татко и, и беше многу тешко. Сите се врзани, се држат заедно како едно, но што ќе правите … Животот продолжува – изјави близок пријател на Мина, а самата пејачка призна за Ало.рс колку и беше тежок овој трагичен настан.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mina Kostić (@minakostic_official) on

-Да, вистина е, една од моите сестри се удави кога имаше тринаесет години … Многу ми беше тешко – Мина ја отвори душата во една прилика и истакна дека е среќна што има одлична врска со нејзините браќа и сестри.

Исто така, таа не криеше колку и е тешко смртта на нејзиниот татко во 2016 година.

– Сите сме многу приврзани, добро се согласуваме. Често слушам дека луѓето не се сложуваат добро со брат или сестра, ние сме десетмина и сите добро се согласуваме. Го изгубив татко ми, навистина бев врзана за него … И навистина, не бев ни свесна дека ќе ми биде толку тешко. Никој не ме праша како сум … Многу ми недостига, жал ми е што не му се посветив малку повеќе на татко ми – беше искрена Мина.

Останати вести од Радио Милева