Радио Милева
нова трагедија

Почина и најстариот братучед на Шабан Шаулиќ: Срцето му пукна од тага (ФОТО)

Почина и најстариот братучед на Шабан Шаулиќ: Срцето му пукна од тага (ФОТО)

Откако Шабан Шаулиќ почина во сообраќајна несреќа на 17-ти февруари,  по неколку дена почина и неговиот најстар братучед, исто така пејач, Мурадиф Демировиќ.

Нивниот роднина Хасан Дудиќ открива дека и тој тешко ја преболе смртта на Шабан Саулиќ и дека по веста дека неговиот втор братучед починал, завршил во болница.

Како што изјавил, пејачот  Демировиќ не можел да ја поднесе смртта на кралот на народна музика и фактот дека тој не може да оди на погребот да се збогува.

“Во болница сум, се разболев од шок и стрес. Се чувствувам болен, срцето, главата, ‘рбетот, болки. Мојот четврти братучед умре, јас не знам како да се справам, голема болка и трагедии ни се случуваат во семејството. Најстариот брат Мурадиф Демировиќ прв од нас почна да ја потпевнува, а умре од тага за Шабан. Тој беше долго болен и не можеше де се крене на нозе, имаше проблеми со белите дробови. Паднал во длабока депресија, тешко му беше и не можеше да се помири кога неговиот братучед починал, а тој не може да оди на погребот Шабан. Постојано велеше: “И моето срце ќе пукне од тага” и така тоа беше, во неделата почина“ – изјавил  Хасан Дудиќ за српски Курир.

Фото: В.Шпорчиќ/Принтскрин