Радио Милева
неволји на патот

По изгубениот багаж на аеродромот и пожарот кој го затече среде Атина, Жељко Јоксимовиќ го снајде нов малер (ФОТО)

По изгубениот багаж на аеродромот и пожарот кој го затече среде Атина, Жељко Јоксимовиќ го снајде нов малер (ФОТО)

Жељко Јоксимовиќ, од Белград тргна за Црна Гора на концерт, но пред да влезат во Будва, музичарите од неговиот придружен бенд го известија дека се во неволја.

Жељко е речиси стигнал со автомобилот до брегот, кога му се јавил еден од неговите музичари и му објаснил дека нивното комбе се расипало во близината на Мојковац и дека тие ќе здоцнат на закажаниот концерт ако нешто брзо не се превземе. Јоксимовиќ не сакал  да ги остави членовите на бендот, па и самиот се вратил да му помогне на тимот. Со себе понел храна и вода за екипата. Чекаал заедно со тимот додека не пристигне ново комбе од Белград. Неколку часа биле на пат, но бидејќи неговите музичари се духовити луѓе, тие се шегувале на своја сметка и така брзо им минало времето.

Жељко и екипата пристигнале непосредно пред концертот, но тоа не ги спречило да направат спектакл, иако целото патување на ѕвездата и негоиот бенд траело околу 20 часа. Иако можел да ги остави, како вистински другар, колега и пред се човек, тој се вратил за да им помогне на своите музичари – раскажува извор близок до пејачот.

Инаку, ова трет малер во низа за Жељко, кој неодамна со својата сопруг Јована, синот Коста и близначки Ана и Срна беше на одмор во Атина, каде што тие имаат луксузен стан.

Нивниот семеен одмор започна со вистинска драма на аеродромот, кога им беше загубен целиот багаж, па Јована и Жељко мораа да се разделат, а пото и катастрофалниот пожар во Атина, сред кој се најдоа.

Фото: Зоран Илиќ/ принтскрин Инстаграм