Радио Милева

Парите од продажбата на „Гранд“ ги вложува во недвижнини: Брена гради коплекс од 2 милиони евра

Парите од продажбата на „Гранд“ ги вложува во недвижнини: Брена гради коплекс од 2 милиони евра
фото:лепа брена/инстаграм

Лепа Брена купила 80 хектари земја на влезот во Нови Сад, каде планира наскоро да започне со изградба на луксузен станбен комплекс. Вредноста на таа инвестиција ќе биде повеќе од два милиони евра, дознава српски Курир.

По продажбата на 25 проценти од акциите во Гранд Продукција, од кои се генерирани 7.650.000 евра. Најголемата ѕвезда на Балканот реши да продолжи да инвестира во бизнисот.

Таа е позната како личност која, покрај тоа што пее, отсекогаш работела и други работи од кои заработила многу пари, како што е увоз на енергетски пијалоци, добро позната марка за автомобили, од кои била агент за Србија и многу повеќе. Секако, таа имаше значителен прилив на пари, но повеќето од „Гранд“, чиј сопственик, заедно со Саша Поповиќ, беа повеќе од 20 години.

фото:лепа брена/инстаграм

Сега, според извор близок на Брена, таа решила да ги инвестира парите на работни места што не се блиски за шоу-бизнисот затоа што добро работела во тоа. Пазарот на недвижности со години беше атрактивен за инвеститорите, па пејачката ја виде својата шанса. Брена ќе гради згради и станбени комплекси преку посредници и изведувачи, а прва од ваков вид ќе биде во Нови Сад. Таа веќе купила 80 хектари земја, каде ќе се градат неколку помали згради со станови за продажба. Со оглед дека локацијата е многу привлечна, се наоѓа на влезот во градот, цената на квадратот ќе биде доста висока, околу две илјади евра, па нема сомнеж дека нејзината инвестиција ќе се исплати.

Доколку се оди според планираното, изградбата на првиот комплекс Брена ќе зго апочне во текот на летото, а потребната документација се очекува до тогаш. Се разбира, Брена нема да биде директно вклучена во надзорот и контролата на работите, но наместо тоа, таа ги ангажираше луѓето на кои им верува. Таа инвестираше многу пари во новиот бизнис, повеќе од два милиони евра.

Останати вести од Радио Милева