Радио Милева
Сака да биде како тато

Ова е синот на Драган Бјелогрлиќ кој тргна по стапките на татка си, а ја доби и првата улога во театар (фото)

Ова е синот на Драган Бјелогрлиќ кој тргна по стапките на татка си, а ја доби и првата улога во театар (фото)
фото:драган бјелогрлиќ/инстаграм принтскрин

Алексеј Бјелогрлиќ, синот на актерот Драган Бјелогрлиќ, тргна по стапките на неговиот татко – тој се запиша во глума и веќе има неколку улоги зад себе на телевизија, а сега ќе дебитира во театар.
Алексеј, кој е ученик во класата на Драган Петровиќ Пелет, доби покана од Југословенскиот драмски театар и режисерот Марко Манојловиќ да игра во претставата на Артур Шницер „Широка земја“, пишува „Курир.рс“.

Војин Четковиќ, Марија Вичковиќ, Бранислав Лежиќ, Светлана Бојковиќ, Милица Михајловиќ, Милена Васиќ, Никола Ракошевиќ, Срѓан Тимаров и Тамара Шустиќ играат во трагикомедијата за кризата во бракот преку суптилното проучување на социјалниот морал.

Она што е интересно е тоа што Светлана Цеца Бојковиќ играше мајка на Драган Бјелогрлиќ, на почетокот на неговата кариера, во серијата „Подобар живот“, а сега таа ќе ја сподели сцената со неговиот син.

Алексеј Бјелогрлиќ досега се појави во сериите „Печат во рекет“, „Сенки над Балканот“ и „Јужен ветер“.

Да потсетиме, младиот актер дебитираше како дете во филмовите на Драган Бјелогрлиќ, во првиот и вториот дел од „Монтевидео“. Младиот актер првпат се појави на малите екрани во 2010 година во улогата на малиот Тркет, додека во второто продолжение на ова режисерско деби тој се појавува како десетгодишен фудбалер.

Останати вести од Радио Милева