Радио Милева

„Ова е лицемерно“: Погледнете ги фотографиите на Хари и Меган кои ги разбеснија Британците (фото)

„Ова е лицемерно“: Погледнете ги фотографиите на Хари и Меган кои ги разбеснија Британците (фото)
фото:инстаграм

Војводата и војвотката од Сасекс се фотографирани пристигнувајќи на југот на Франција, поточно Ница.
И додека гордата мајка Меган Маркл го држеше во рацете 3-месечниот син Арчи, тато Хари се погрижи да излезе од приватниот авион што е можно побрзо и удобно.

Ова е трет пат за само 8 дена што кралската двојка ангажирала приватен авион да замине на одмор, овој пат во Франција, само два дена откако пристигнале од шпанската Ибица во Велика Британија.

Cessna Citation Sovereign има бар за освежување и е опишан како „врв на луксузот“ од неговиот сопственик, приватна компанија наречена NetJets. Изнајмувањето авион како овој чини околу 20 000 фунти.

фото:профимедиа

Не мора ни да кажеме дека кралската двојка знае како да ја налути британската јавност заради цената на овие летови, но и за тоа што тие себеси се нарекуваат „воини во животната средина“, но очигледно не кога станува збор за гламурозни одмори. Тогаш не им пречи на штетноста на летовите во животната средина.

“Искрено, ова е многу лицемерно. Принцот не може да ги проповеда катастрофалните ефекти на климатските промени додека летаат приватни авиони низ целиот свет”, е само еден коментар од јавноста што истакнува дека има дури 20 дневни трговски летови кон Ница од помалку од 100 фунти по човек.

фото:профимедиа

Исто така, додека летувале на шпански остров, двојката престојувала во вила комплекс со поглед на море, под заштита на британскиот и шпанскиот персонал за национална безбедност. Кралското семејство одби да коментира колку патувањето ги чинеше даночните обврзници, сите за да му помогнат на војвотката да го прослави својот 38-ти роденден на посебен начин.

Другите членови на кралското семејство претежно користат ефтини авиокомпании за своите летови, а тоа некогаш го правеа самиот Хари и неговиот постар брат, принцот Вилијам.