Радио Милева

Нов проблем: Дарко Лазиќ мора повторно на операција, а веќе ни сам не знае која му е по ред

Нов проблем: Дарко Лазиќ мора повторно на операција, а веќе ни сам не знае која му е по ред
фото:дарко лазиќ/инсатграм/фан пејџ

Дарко Лазиќ изгуби 70 килограми откако го направи операција на желудникот пред осум месеци, а сега повторно оди под нож затоа што сака да се ослободи од вишокот на кожа! Дарко закажал операција на есен, кога лекарите ќе го отстранат вишокот кожа што ја има откако драстично изгуби тежина.

-Кожата на Дарко виси и тоа му пречи, па реши да се стегне. Замислете колку кожа е оставена на некој кој тежел 142 килограми и сега тежи 72?! Тој успеа да ја достигне посакуваната тежина, а со оваа операција ќе има тело како модел – вели извор близок до фолкерот и продолжува:

– Тој ми рече дека ќе направи друга операција и повеќе не размислува. Самиот не знае колку операции имал откако доживеа сообраќајка пред две години. Но, тој едвај чека да го стори тоа, затоа што сака да биде згоден и во форма по долго време.

Дарко реши да го намали стомакот, пред се од здравствени причини. Пејачот призна дека не може да се движи поради својата тежина.

фото:дарко лазиќ/инстаграм/принтскрин

– килограмите за мене беа голем проблем затоа што не можев целосно да ја направам физикалната терапија. И движењето беше проблем за мене заради тежината. Крвта не беше најдобро, што може да предизвика многу поголеми проблеми. Разговарав со лекарите и тие ми рекоа дека најдобро решение е да ми се намали желудникот. Целата постапка помина без проблеми, имам неколку мали исечоци на стомакот. Од работа, килограмите паѓаат сами по себе – рече Лазиќ.

После операцијата, тој јадел само каша, а кога почнал да конзумира цврста храна, јадел три пати помалку од порано – пишува Информер.

Ако порано бев во можност да јадам две парчиња торта, сега е половина од едно. Можам да јадам две-три залчиња месо или три компири и тоа е доволно за мене. Единствено жалење ми е што не можам да пијам чаша ракија наутро, затоа што алкохолот ми е строго забранет, и јас се придржувам кон тоа – вели Дарко.

Останати вести од Радио Милева