Радио Милева

Ни Кејт Мидлтон, ни Меган Маркл: Оваа актуелна кралица ја имаше најскапата венчаница

Ни Кејт Мидлтон, ни Меган Маркл: Оваа актуелна кралица ја имаше најскапата венчаница
фото: Профимедиа

Кога помислуваме на „royal“ свадба, прво ни текнува на некогашниот кралски пар, принцезата Дијана и принцот Чарлс.

Тогаш венчаницата која ја носеше принцезата Дијана чинеше 166 000 евра.

Венчаницата на Кејт Мидлтон со потпис на Александар Меквин чинеше пола милион евра.

фото: Профимедиа

Венчаницата во која Меган Маркл се омажи за Хари е дело на Clare Waight Kelle и модната куќа „ Givenchy“ чинеше 111 000 евра.

фото: Профимедиа

Меѓутоа тука е една венчаница која ги надминува сите овие.

Станува збор за венчаницата која ја носеше кралицата Летиција од Шпанија кога во 2004 година се омажи за кралот Филип.Веначницата која ја потпишува Мануел Пертегаз чинеше неверојатни 6.600 000 евра.

фото: профимедиа

Останати вести од Радио Милева