Радио Милева
беше еднаш во Белград...

„Нетфликс“ снима филм за Аркан: Неговиот лик ќе го игра неговиот син… но, не Вељко! (ФОТО)

„Нетфликс“ снима филм за Аркан: Неговиот лик ќе го игра неговиот син… но, не Вељко! (ФОТО)

Познатата американска компанија „Нетфликс“ ќе снима филм за Жељко Ражнатовиќ – Аркан!  Тоа ќе биде вистинска мафијашка приказна!

Сценариото за овој блокбастер, како што стои во објавата, ќе биде засновано врз мотивите од книгата „Беше еднаш во Белград“ од Александар Мандиќ. Неговиот татко Миленко Мандиќ – Манда беше убиен заедно со Аркан во 2000 година во хотелот Интерконтинентал. Воениот командант на филмското платно ќе го игра никој друг, туку  неговиот син… Но, не младиот Вељко, кој Аркан го доби од бракот со Цеца, туку  неговиот постар син од претходниот брак, Војин Ражнатовиќ.

„Тој веќе оствари средба со продуцентите на „Нетфликс“ од Америка и се согласи за сè во врска со филмот. Само чекаме да помине пандемијата, за да можеме повторно да се сретнеме, да потпишеме договор и да започнеме со снимање. Мојата книга опишува само дел од она што се случи со татко ми и Аркан. Луѓето допрва ќе дознаат  многу брутални работи за мене и семејството Ражнатовиќ. Војин и јас се согласивме да испорачаме сè што ќе заработиме од филмот во хуманитарни цели“ – открива Александар Мандиќ за српски Информер и додава дека продуцентите инсистираат Војин и тој да ги играат своите татковци во филмот:

„Луѓето од „Нетфликс“ ни предложија  Војин да го игра Аркан, а јас татко ми Манда. Не можам да ви откријам многу за филмот, само ќе кажам дека тоа е вистинска мафијашка приказна, која ќе биде многу интересна за гледачите. Војин и јас ќе бидеме облечени како и нашите покојни татковци и ќе се обидеме да им ги симнеме сите движења“ – открива Александар.

Тој вели додава дека ова е многу сериозен и скап проект.

„Филмот за Аркан ќе се снима во Белград и во Америка, а подоцна се планира да се направи и мини серија. Војин ми рече дека тоа е навистина голем буџет“ – вели Аца Мандиќ, кој и претходно имаше понуди да се испроба како актер:

„Добив неколку понуди за глума, но ништо не беше толку сериозно како ова. Ме повикаа да играм во „Јужен ветер“ и во серијата „Клан“, но на крајот не излезе ништо од тоа“ – заклучи тој.

Останати вести од Радио Милева