Радио Милева

Некогашната кошаркарска ѕвезда Шекил О’ Нил има милиони, но кога се работи за пари и неговите деца се лимитирани

Некогашната кошаркарска ѕвезда Шекил О’ Нил има милиони, но кога се работи за пари и неговите деца се лимитирани
Izvor: Profimedia /N.N.

Тој е еден од најдобрите кошаркари на сите времиња, поранешната ѕвезда на НБА, има милиони на неговата сметка, но тоа не значи дека тој е премногу расфрлан со пари. За време на неговато гостување на шоуто “Добро утро Америка”, Шeкил О’Нил откри дека како родител има свои образовни методи што за многумина беа изненадување.

46-годишната пензионирана ѕвезда неговите пет деца ни најмалку  не ги разгалува со луксуз и вели: “Моето мото е, мора да се добие три петки за да се добие дел од мојот сендвич”

Шекил О’Нил има три ќерки – Тахира (22), Амира (17) и Мера (12), и два сина – Шариф (18) и Шаќири (15). Бидејќи повеќе не се мали, образовните методи се променети, но она што кошаркарската легенда сака да научат е дека парите не паѓаат од дрво, без оглед на она што беше тој во текот на неговата кариера, како и тоа што заработи неверојатно богатство.

Така, тој исто така ја раскажа приказната за синот Шариф, кој отиде по стапките на својот татко и беше голема кошаркарска ѕвезда на колеџ.

“Тој е прекрасно дете, одлично во училиште , а ова сам јас си го поставив без да бидам свесен. Му реков ако има само петки, може да го избере автомобилот што го сака. Еден ден тој ме повика и ми рече: “Тато, во продавницата сум на Мерцедес-Бенц “, му реков дека ќе се среди со сè и нека дојде во мојата канцеларија. Кога пристигна, му реков:, Сине, ако некој е богат и има пари, тоа сум јас, не ти. Може да избереш помеѓу Шевролет, Форд и Мустанг.

Како што претходно зборуваше, образованието на неговите деца му е најважно: “Очекувам тие да дадат се од себе. Мојот син еднаш доби двојка, ми рече дека не може да најде информации. Бев луд “, вели тој  низ насмевка и продолжи”, му објаснив дека има Google, Бинг. “Како мислиш дека не можеш да најдеш нешто? Кога бев твоја возраст, морав да одам кај моите соседи и да купам енциклопедија “.

Можете да ги имате сите пари на овој свет, но ако немате образование, не можете да “растете”. Никогаш не сум сакал да бидам како 80 отсто од спортистите кои кога престанат да работат со професионален спорт повеќе немаат ништо. Не сакам да бидам дел од статистиката, па научив и тоа е она што го сакам од моите деца “.

Izvor: Profimedia / Avtor: N.N.