Радио Милева

Најпосле и разрешница за сообраќајката во која Тони Цетински прегази човек – еве ја пресудата…

Најпосле и разрешница за сообраќајката во која Тони Цетински прегази човек – еве ја пресудата…
фото:инстаграм

Судијата на општинскиот суд Пазин донесе пресуда дека пејачот Тони Цетински не е виновен за сообраќајната несреќа во која 62-годишниот Ибрахим Кевијанин настрада , пренесува „Јутарни лист“.

Несреќата се случи на 3-ти ноември 2017 година на улицата „Пуста улица“ во Ровињ, една од најнепрегледните улици во стариот дел на градот. Потоа, со својот автомобил „мерцедес“, Цетински налетал на еден човек легнат на патот, го прегазил, па случајот заврши со смрт.

Судскиот процес треба започна на 22 мај, а минатата недела имаше разрешница. Клучно во овој случај, според „Јутарњи лист“, било вештачењето на сообраќајот експерт Звонко Ивашиќ и тој изјавил дека брзината на движењето на автомобилот пред самата несреќа не може да се утврди затоа што нема траги на сопирање. Тој исто така потврди дека улицата е многу непрегледна, како и свиокот зад кој лежел Ибрахим додека бил на патот алкохолизиран и со лошо здравје, како и дека возилото на Цетински се движело под 50 километри на час.

фото:инстаграм/тони цетински

Според неговата реконструкција на настанот, возилото би можело да се движи околу 33 километри на час, но точната брзина е непозната. Само е познато дека несреќата може да биде предизвикана од возење Цетински под 18,4 километри на час и дека го видел навреме сега починатиот и започнал со кочење. Тој исто така рече дека возачот кој вози таков автомобил како Тони мора да биде претпазлив на тој дел од патот и да не удри во делови од зградите, бидејќи улицата е исклучително тесна.

Снимката за реконструкцијата беше прикажана во судницата.

Останати вести од Радио Милева