Радио Милева

„Најблиските пријатели жива ме закопаа“: Мира Шкориќ проговори за најтешката борба во животот

„Најблиските пријатели жива ме закопаа“: Мира Шкориќ проговори за најтешката борба во животот
фото: Принтскрин/пинк/рс

Пејачката Мира Шкориќ преживеа вистинска драма кога и беше откриен тумор на штитната жлезда која и беше оперирана.

Таа помина низ тежок период, а како што вели малку луѓе биле покрај неа.Шкориќ првпат проговори за тешкиот период и откри дека е разочарана од многу пријатели.

„Драгана Мирковиќ прва ме посети во болница, а цело време покрај мене беше и Ана Бекута. Не очекував никој бидејќи не бев во ситуација да објаснувам. Најблиските пријатели први ме закопаа, но многу се зезнаа. Поминав низ пекол, но најтешко ми е што моето семејство страдаше поради мене“ вели Мира и додава:

фото: Принтскрин/пинк/рс

„Се обидов да ги заштитам колку можам. Лажев и криев колку сум болна за да заштитам починатата мајка, болниот татко и малолетната ќерка, а на Институтот за онкологија одев како некој кога оди на фризер. Страшно е што епидемијата на канцер се шири како некој вирус, а најтешко ми е што млади заболуваат од таа болест“ вели пејачката.

Пејачката вели дека најголема поддршка и пружале и децата кои исто така биле болни од оваа болест.

фото: Принтскрин/пинк/рс

„Кај мене доаѓаа деца од четвртиот кат на онкологија, а на тоа одделение се сместени деца од 1 до 16 години. Доаѓаа да ми дадат поддршка, да ме видат…Поради тоа секоја година ги посетувам пред Божиќ, Велигден и Нова година“ вели Мира.

За потсетување, Шкориќ ќе одржи концерт на 22 октомври во Сава Центар.

 

Останати вести од Радио Милева