Радио Милева

Милјана се мажи со 53 години постариот Милојко: Сè е подготвено за свадбата ама црквата не сака да ги венча!

Милјана се мажи со 53 години постариот Милојко: Сè е подготвено за свадбата ама црквата не сака да ги венча!
фото:принтскрин

Во селото Пилатовиќ, недалеку од Пожега, сè е подготвено за венчавката на Милојко Божиќ и Милијана Богдановиќ.

21-годишната невеста со нетрпение чека да и му каже „да“ на својот 53 постар свршеник . Венчаницата е во плакарот, подготвена за облекување, како и костумот за младоженецот во кој Милијана е сигурна дека Милојко ќе заблеска.

– Сè што е подготвено за свадбата! Избрана е венчаницата и костум за зетот . Милојко ја чека саботата, колку што можам да видам, многу е порелаксиран отколку што сум.

Ден пред свадбата, какваво Пожега се уште немало, Милијана и Милојко проверија дали организирањето на забавата е како што посакуваат, а невестата откри ексклузивно за српски Курир:

фото:курир.рс

– Првата брачна ноќ ќе биде во нашата неодамна реновирана куќа во Пилатовиќ! Тука ќе го создадеме нашето гнездо.

Според она што го организирале младенците, свадбата ќе започне утре напладне во Пилатовиќ, а по 1 часот по полноќ тие ќе се упатуваат од селото кон зградата на општината Пожега, каде ќе се склучи граѓанскиот брак. Нема да има црква затоа што, како што вели невестата, СПЦ не одобрува брак со луѓе со таква разлика во возраста.

фото:фејсбук

– Исто така, формиравме список за гости. Децата на Милојко нема да дојдат, но очекуваме негов роднина. Од моите роднини, како што очекувам, ќе дојдат чичко ми и тетка ми, родителите нема, но ќе дојде баба ми и што е најважно, ќе дојде сестра ми – вели Милијана.

Свадбата започнува околу 16 часот во сала во близина на центарот на Пожега.