Радио Милева

Мигрант физички ја нападнал некогашната учесничка на „Ѕвездите на Гранд“

Мигрант физички ја нападнал некогашната учесничка на „Ѕвездите на Гранд“
фото: принтскрин

Дуња Поповиќ некогашната учесничка во „Ѕвездите на Гранд“ пред две недели била нападната на паркинг од страна на мигрант.

Таа раскажува дека поминала низ пекол истакнувајќи дека мислела дека мигрантот сакал да ја ограби.

Кога неколку пати на англиски и рекол дека сака секс, вознемирена изглела од автомобилот и мигрантот побегнал.

Како што вели таа го продолжила патот и од страв тргнала во погрешен правец, па повторно го сретнала човекот кој ја нападнал.

„Дојдов до идеја да го снимам со телефон. Успеав да го снимам и тргнав понатаму.Инаку, на улицата каде живеам не е осветлена и ова не е првпат да се случува напад. Недамна исто така е нападната новинарка од страна на мигрант. Одлучив случајот да го пријавам во полиција. Отидов во полиција, дадов изјава, го опишав дечкото и го покажав видеото. Она што ме израдува во целата приказна е брзината со која реагираше полицијата. За помалку од 10 минута го пронајдоа и го приведоа. Кога го видов беше тој. Секако не сакаше да одговори на прашањата кои му ги постави полицијата. Меѓутоа, во еден момент на полицијата му се обрати со „што?“ и тогаш му го препознав гласот. Не се соменвав дека беше тој“  вели пејачката и истакна дека добила повик за суд и првото судење се одржало на 8ми мај во Обреновац.

фото: Принтксрин/курир.рс

Пејачката истакна дека мигранотот пристигнал со два полицијаци, адвокат и преведувач.

„Она што е најлошо, податоците на овој дечко се лажни, името, презимето, местото од каде доаѓа….Дали е можно сите да се родени на 1ви јануари и да имаат 29,30 години?Овој човек има повеќе од 30 години.Многумина ми велеа да не го пријавувам, дека од тоа нема ништо итд…Меѓутоа одлучив тоа да го направам бидејќи мислам дека тоа е моја граѓанска должност. Ако не го пријавив, ќе силува некоја друга жена. На судот изјави дека бил многу пијан и дека не сеќава на ништо, па ќе биде потребно вештачење. Судот даде предлог, но тој одбива за договор со кој ќе биде пуштен на условна казна, со забрана за влез во Србија следните пет години“, вели пејачката.

фото: Принтксрин/курир.рс

„Јас секојдневно го шетам своето дете во својата наслеба. Сакам да им порачам на сите родители, девојки и девојчиња да внимаваат.  Безбедноста во нашата држава одамна е дискутабилна. Но, она што е сигурно, знам дека нашите полицијаци во Обреновац одлично си ја вршат својата работа“ вели некогашната учесничка на „Ѕвезидте на Гранд“.

Останати вести од Радио Милева