Радио Милева

Месец за славење: Тон честитки за Весна Петрушевска – еве колку наполни Бејби Мама (фото)

Месец за славење: Тон честитки за Весна Петрушевска – еве колку наполни Бејби Мама (фото)
фото:инстаграм/веснапетрушевска

Месец март е периодот од годината на астролошката риба, хороскопски знак за кој важи дека е собрана целата енергија од зодијакот.

Во јатото риби е и нашата позната актерка Весна Петрушевска на која изминатиот викенд и беше роденден. Жените не често зборуваат или ги откриваат годините, а Бејби Мама напротив, јасно и гласно откри дека е на прагот од шестата деценија, односно го прослави својот 49-ти роденден.

По тој повод на својот профил на Инстаграм објави фотографија на која откри дека е славеничка, гордо исправена и самоуверена пред сè она што животот и донел досега и ќе и донесе. Честитките во коментари се редеа една по друга, како и комплиментите дека ниту виното не може со неа.

 

View this post on Instagram

 

#49 #rollingloud #praise #birthdaygirl 🙄🙏

A post shared by Vesna Petrusevska (@babymamarulz) on


Инаку, со роденденот не завршува месецот за славење на Бејби Мама.

На 13-ти (среда) март Весна Петрушевска ќе го прослави јубилејот кој таа го нарекува 25 години во брак со Македонскиот народен театар (МНТ).

По повод јубилејот премиерно ќе биде изведена претставата „Влези, не се соблакај“, за која Петрушевска вели дека ќе ја насмее и ќе ја расплаче публиката, но и дека ќе ја испрати со љубов.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vesna Petrusevska (@babymamarulz) on

Петрушевска е актерка која секогаш има нешто да каже и да порача. Таа е единствената жена која стои исправено пред сите предизвици. За неа, националниот театар е верен другар низ годините.

Во претставата ќе се обидам да раскажам сè она што ми се случувало во последните 30 години. Има многу приказни, случки, разни ситуации, но во суштина ќе се бавам со она што сум, што се трудам да бидам сиот мој живот и сè она што сум пропуштила. Забавно и единствено. Не сакам конвенционални одбележувања на јубилеи и затоа се одлучив за стенд ап форма. Освен што сум единствена жена што се бави со таа форма и навистина не знам зошто, ќе се обидам и на таа тема да се искажам. Нели родова еднаквост, скоро 22 век, ама ние со родова еднаквотст се бавиме, изјавува Петрушевска за „Република“.

Ние ќе и посакаме уште многу јубилеи, убави нешта и исполнување на замислените желби.

Останати вести од Радио Милева