Радио Милева
задоволни се од некралскиот живот

Меган Маркл официјално нема да добие британско државјанство – ова зошто

Меган Маркл официјално нема да добие британско државјанство – ова зошто
фото: Профимедиа

Меган Маркл официјално не може да биде граѓанин на Велика Британија.

Меган и Хари изгледа се задоволни од својот „некралски“ живот во Америка. Помина речиси една година откако се повлекоа од кралското семејство и кралските должности, а изгледа Меган се откажала од државјанство и да стане граѓанин на САД.

Да потсетиме, палатата Кенсингтон за прв пат објави дека Меган ќе аплицира да стане британска државјанка откако стана дел од кралското семејство во 2017 година.

фото: Профимедиа

Официјалната постапка за државјанство на Обединетото Кралство бараше Меган да живее во земјата три години – но бидејќи се пресели во Велика Британија на крајот на 2017 година, таа требаше да остане таму до крајот на 2020 година за да може да добие државјанство.

Сепак, Меган и Хари одлучија да ја напуштат Велика Британија пред тоа и да започнат да живеат во Калифорнија.

– Сега кога Меган и Хари јасно ставија до знаење дека нема да живеат во Велика Британија, немаше „причина“ да продолжат со барањето за двојно државјанство – пренесува „The Telgraf“.

фото: Профимедиа

Од друга страна, Хари не планира да бара американско државјанство.

– И покрај сè што се случи минатата година, тие не жалат за нивниот преселба во САД. Тие сакаат да имаат повеќе време за да се фокусираат на проекти што им се важни. Отсекогаш сонувале да бидат финансиски независни – пренесува Cosmopolitan.

Останати вести од Радио Милева