Радио Милева

Меган Маркл и Хари споделија совети за однесување во време на корона, но никој не очекуваше дека ќе наидат на вакви реакции

Меган Маркл и Хари споделија совети за однесување во време на корона, но никој не очекуваше дека ќе наидат на вакви реакции
фото: Профимедиа

Меган Маркл и принцот Хари на социјалните мрежи споделија неколку совети како да се однесуваат граѓаните за време на пандемијата корона.

Имено, тие се наоѓаат во самоизолација во својот дом во Канада, а на својот „Инстаграм“ објавија совети од Светската здравстевна организација.

Во упатство стои дека често треба да се мијат рацете, да не се допира лицето, да се избегнува контакт со луѓето и доколку се појават првите симптоми да се јават кај надлежните институции.

 

View this post on Instagram

 

Around the world, the response from people in every walk of life, to protect and look out for their communities has been inspiring. None more so than the brave and dedicated healthcare workers on the frontline, risking their own well-being to care for the sick and fight COVID-19. Wherever you are in the world, we are all incredibly grateful. For all of us, the best way we can support health workers is to make sure we do not make their job any harder by spreading this disease further. No matter where you are, the @WHO have shared some guidelines that can help. You may have seen or heard these before, but they are as important today as ever. Please click our link in bio for more information from @WHO

A post shared by The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal) on

Меѓутоа, овој потег не наиде на позитивни коментари туку напротив.

„Ох, никој не ни кажа“, „Не ги видов овие информации досега, каде бев?“, „Мислите дека ние не го знаеме ова?“, се само некои од негативните коментари.

За потсетување, Меган И Хари на почетокот на оваа година одлучија да се повлечат од кралското семејство.

Останати вести од Радио Милева