Радио Милева

Марија Шерифовиќ проговори за кризата, со кој „војува“ во „Ѕвездите на Гранд“, но и за заработката од „Јутуб“

Марија Шерифовиќ проговори за кризата, со кој „војува“ во „Ѕвездите на Гранд“, но и за заработката од „Јутуб“
фото: Принтскрин/инстаграм/маријашерифовиќ

Пејачката Марија Шерифовиќ повеќе пати со насмевка велеше како ќе ги остави коските во жирито на популарното натпреварување „Ѕвездите на Гранд“, а она што гледачите можат да го видат од сезона во сезона е дека таа нема проблем да се кара со колегите за да ги заштити своите фаворити.

– Веќе на познатата пауза за ручек, продолжуваме да разговараме за кандидатите. Тоа е наш стил, мислам дека сме срдечни и искрени во врска со тоа и публиката навистина го сака. Сè уште не сум ја достигнал таа фаза, но, да речеме, некогаш тоа се Вики и Снежана.

Марија откри дали чувствува и финасиска криза поради короната.

фото: Принтскрин/инстаграм/маријашерифовиќ

– Се обидувам да координирам сè. Јас би лажел ако кажам дека и јас не го чувствувам тоа, но едноставно има колеги музичари со многу потешка ситуација, затоа е несоодветно да зборувам за тоа.

Пејачката неодамна отвори и својот „Јутуб“ каде што се снима и често објавува разни видеа, а на прашањето дали заработува од оваа платформа, таа вели:

– Гледам дека има многу полемики за тоа колку во моментот се заработува преку дигитални платформи. Гледам дека има многу полемики за тоа колку во моментот се заработува преку дигитални платформи. На сите им е јасно дека овој век на дигитализација го регулира тој финансиски дел, па ако тоа се случи, кој би протестирал“, вели пејачката.

фото: Принтскрин/инстаграм/маријашерифовиќ

Победничката на „Евровизија“ неодамна го прослави и својот 36 роденден, а сега откри и кои се нејзините желби.

– Имав идеја да завршам серија концерти, потоа летен одмор и во ова време помислив да презентирам нов албум. За жал, поради пандемијата моите планови за музика сè уште ќе чекаат. Што се однесува до желбите, нека остане тајна, за на крај да бидат исполнети“, одговори Марија.

Останати вести од Радио Милева