Радио Милева

Мајкл Даглас отворено за синот кој беше зависник од дрога: „Мислев дека ќе го изгубам!“

Мајкл Даглас отворено за синот кој беше зависник од дрога: „Мислев дека ќе го изгубам!“
фото: Tanjug/AP/Chris Pizzello/Invision

Камерон Даглас (40), син на славниот актер Мајкл Даглас (75), бил во пеколот на дрогата кога бил тинејџер. Отпрвин тој беше само дилер, но подоцна и самиот стана зависник од хероин.

„Сè мразев во мојот живот што ми се случи поради дрога, но едноставно не можев да се запрам“, рече Камерон искрено во интервју за списанието „People“.

Овој период беше многу тежок за неговите родители, Мајкл и продуцентката Дианди Лукер (63), тие се чувствуваа беспомошни и не знаеја како да му помогнат, а исто така сметаа дека тонат заедно со него. Секој совет што му го дадоа на нивниот син не беше многу корисен, затоа што Камерон не сакаше ниту да ги слушне.

– Имаше моменти кога надежта целосно исчезна. Животот се претвори во серија кризи. Мислев дека ќе го загубам “, рече Мајкл за тоа како се чувствувал во можеби најлошиот момент од неговиот живот.

фото:Tanjug/AP/Chris Pizzello/Invision

Во тој период, може да се каже дека на Камерон дрогата му станала рутина.

Тој е обвинет за трговија со метамфетамин и кокаин, за што минал 7 години зад решетки. Откако неговата затворска казна заврши, Камерон целосно се смени, тој сега е оженет со јога-инструкторката Вивијан со која има ќерката Лу.
Камерон сега им се обраќа на луѓето кои го имаат истиот проблем што тој го имал, и како што вели, има силна желба да му помогне на секој од нив.

Останати вести од Радио Милева