Радио Милева

Љубовната приказна на Јосипа Лисац и Карло: Тој почина во 91-ва, а таа до денес секој концерт му го посветува нему (фото)

Љубовната приказна на Јосипа Лисац и Карло: Тој почина во 91-ва, а таа до денес секој концерт му го посветува нему (фото)
фотојосипа лисац/инстаграм

Јосипа Лисац и Карло Метикош се обожавале на начини кој го прават само оние што се предодредени еден за друг. Се погледнале и се препознале.

Карло почина во 1991 година, Јосипа сè уште не се опорави од тоа и ја носи својата жалост како знак, оживувајќи ја заедно со љубов во секое писмо, секоја песна и на секој концерт.

Приказната за неа и Карло започна во 1971 година. Дотогаш, тој изгради светска кариера под името Мет Колинс, изведуваше низ целиот свет, имаше армија фанови и зад себе околу 20 свршувачки со грофици, модели, стјуардеси… Но таа само што му го освои вниманието како прва вистинска југословенска рокенрол дива беше Јосипа.

Карло своевремено за медиумите открил дека бил до уши заљубен во пејачката.

„Ја сретнав Јосип Лисац, очите ни се сретнаа – како во една приказна – и оттогаш не сме се разделиле. Од 1971 година. Бев воодушевен од нејзиното пеење и од начинот на кој таа се однесуваше … Тогаш до уши се заљубивив… Од Петриња отидовме со автобус за Загреб, седнав до неа, ги испуштив моите позитивни вибрации и малку се запознавме, кажал тој.

Јосипа раскажала како нивната љубов е толку голема што никогаш не изговориле грд збор еден на друг во лутина.

“Никогаш не разговаравме толку монструозно како што слушам дека луѓето зборуваат денес. Никогаш не си треснавме врата. Она што требаше да го кажеме, би го рекле веднаш, не остававме за подоцна. Ние решивавме сè со разговор, така функциониравме “, рече пејачката.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Josipa Lisac (@josipa_lisac) on

По оваа бајка љубовната приказна на Јосипа заврши кога Карло почина во декември 1991 година, кога од срцев удар. Дури и денес, скоро три децении подоцна, таа му го посветува секој концерт и пее за него.