Радио Милева
да ти е Бем - Ве...

Лепа Брена му купи на синот автомобил од 150.000 евра: Во Србија нема друг, таков е само неговиот, а во светот ги има само стотина! (ФОТО)

Лепа Брена му купи на синот автомобил од 150.000 евра: Во Србија нема друг, таков е само неговиот, а во светот ги има само стотина! (ФОТО)

Лепа Брена наводно му купила автомобил вреден 150.000 евра на нејзиниот помал син Виктор. Пејачката го почестила  со најновиот модел BMW M5 F90 без да жали за ниту едно евро. Наследникот на династијата Живојиновиќ со тоа стана првиот и засега единствен сопственик на овој скапоцен убавец на четири тркала во Србија.

„Автомобилот што Брена го купи за нејзиниот син е произведен во 2020 година и ги има само стотина во целиот свет. Еден беше увезен во нашата земја – оној на Виктор. Кога го доби автомобилот полуде од среќа“ – изјавил за српските мнедиуми  извор близок до семејството Живојиновиќ. Тој додава дека Виктор веднаш сакал да го обележи својот автомобил, па на автомобилот ставил персонализирани регистарски таблички.

„Плати 87.532 динари за да бидат испишани неговите иницијали на табличките, плус мораше да искешира пари за редовна регистрација, што чини околу 270.000. Штом го регистрирал автомобилот, веднаш седна да го вози. Воодушевен е од него! Тој да може би возел цело време’.

Бидејќи БМВ-то на Живојиновиќ има дури 600 коњски сили, мајка  Брена го предупредила својот син да внимава додека вози.

„Тој автомобил е вистински ѕвер! Неговата максимална брзина е 250 километри на час, но може електронски да се зголеми на 305 км. Според официјалните податоци, тој модел може да достигне до 100-ка за 3 до 4 секунди, а за да забрза од нула до 200 километри на час му требаат 11 секунди. Бидејќи Виктор е сè уште дете, кое има само 21 година, Брена мораше да има сериозен разговор со него пред да му ги даде клучевите. Таа го предупреди дека мора да ги следи прописите и внимателно да вози. Интересно е што во последните месеци Лепа Брена троши пари повеќе од кога и да било. И додека нејзините колеги се жалат дека немаат пари затоа што не настапуваат поради коронавирусот, пејачката патува низ целиот свет, купувајќи недвижнини и автомобили:

„Брена со години не живее од пеење. Таа и нејзиниот сопруг Боба секогаш ги инвестирале парите мудро, па затоа имаат неколку бизниси, така што нема зима за нив дури и кога целиот свет е во криза“ – објаснува соговорникот.

Инаку, семејството Живојиновиќ има вистински возен парк! Покрај БМВ-то на Виктор, тие имаат уште шест автомобили: „Бентли“, „Мерцедес“ С-класа, „Форд Експлорер“, „Мејбах“, „Рејнџ Ровер“ и „Порше – Панамера“. Брена му го купи на нејзиниот постар син Стефан Живојиновиќ за неговиот 28-ми роденден. Го платила дури 130.000 евра, па Стефан на почетокот не сакал да го прифати скапиот подарок. Сепак, тој сега не излегува од тој автомобил!

Останати вести од Радио Милева