Радио Милева
ковид - 19 ги коси и познатите

Коронавирусот ја покори естрадата: Еве кои пејачи, водители, манекенки, старлети, ријалити ѕвезди… се заразени или го прележале Ковид-19 (ФОТО)

Коронавирусот ја покори естрадата: Еве кои пејачи, водители, манекенки, старлети, ријалити ѕвезди… се заразени или го прележале Ковид-19 (ФОТО)

Опасниот коронавирус ја зарази половина српска естрада! Милица Тодоровиќ и Славица Ќуктераш веќе неколку дена се во карантин и не се чувствуваат добро, а нивната колешка Илда Шаулиќ на почетокот на својата бременост откри дека е позитивна за ковид-19.

„За среќа, немам никакви проблеми, па многу не сум загрижена. Во моментов сум во изолација, не излегувам никаде и никој не доаѓа кај мене. За мене е тешко да се одвојам од ќерка ми и сопругот, но што да правам?“ – вели Илда.

За разлика од неа, која нема симптоми, Славица и Милица имаат проблеми. Двете се заедно во карантин, во станот на Тодоровиќ.

„И двете сме лошо и имаме треска и главоболка. Се тешиме да го поминеме сето ова заедно. Оди бавно, крајот е на повидок, сега само треба да бидеме трпеливи додека не се ослободиме од вирусот“ – раскажува Милица и додава дека нејзината колешка прима инфузии во ковид центарот на Бежаниска Коса:

„Славица мора да добива инфузија затоа што целосно се онесвести. Таа оди во болница речиси секој ден, па се враќа во мојот стан“.

Свршеникот на Ана Севиќ, Даниел Недељковиќ исто така бил заразена со коронавирусот. Тој се раздели од Ана и нејзината ќерка Лорена за да не го пренесе вирусот на нив. Поради неговата болест, Севиќ не дозволи нејзината ќерка да биде на крштевката кај нејзиниот брат Алексеј, што му падна многу тешко на нејзиниот татко, пејачот Дарко Лазиќ.

Пејачката Нела Бијаниќ, која своевремено учествуваше во реалното шоу „Фарма“, живее во Жарково во семејна куќа, а бидејќи откри дека е позитивна на корона, не излегува од своето поткровје.

Овој дел е целосно изолиран, така што Нела не стапила во контакт со семејството, вклучувајќи ги и внукот и таткото. Пејачката е во целосна изолација и се чувствува многу лошо, дише и зборува со тешкотии.

„Јас се распаѓам. Белите дробови ми пукаат од болка“ – вели пејачката за нејзината состојба.

Голем број луѓе од сцената веќе се опоравија од коронавирусот. Ѓорѓе Давид беше меѓу првите што се зарази, како и познатиот менаџер, Бане Обрадовиќ, на кого лекарите му даваа само 20% шанса за закрепнување.


Повеќето познати личности се заразиле во куќата на Цеца Ражнатовиќ на прославата по повод раѓањето на внукот на пејачката. Покрај домаќинката и нејзиниот син Вељко, во тоа време беа позитивни и водителката Душица Јаковљевиќ,  фризерот Стеван Радивојевиќ, како и пејачката Марина Вишковиќ, која долго криеше дека го има вирусот.


Подоцна, манекенката Сања Станковиќ, водителката Оља Црногорац и пејачот Љуба Перуќица се заразиле исто така.

Тој имал воспаление на белите дробови и поминал скоро две недели во болница.

Кај нас во Македонија, за сега се зборуваше и шпекулираше за водителот на  естрадниот ТВ магазин “Бекстејџ“ – Миро Кацараов и манекенката и модел Александра Накова дека се заразени, но тие ги демантираа гласините јавно споделувајќи ги своите НЕГАТИВНИ резултати од тестовите.

За жал, познатиот музичар, пејач, композитор и ТВ водител Драган Вучиќ,  како и ДЈ Ицко од радио „Антена 5“, починаа од последиците на коронавирусот.

Фото: Марко Ѓоковиќ / ТВ Пинк принтскрин/ Instagram принтскрин / принтскрин TVIN

Останати вести од Радио Милева