Радио Милева

Конечно одлучила тронот да го предаде на својот син: Eве кога кралицата Елизабета заминува во пензија

Конечно одлучила тронот да го предаде на својот син: Eве кога кралицата Елизабета заминува во пензија
фото: профимедиа

Најстариот син на кралицата Елизабета ќе го преземе престолот за само шест месеци – кога неговата мајка ќе се повлече од тронот, на нејзиниот следен роденден.

Ова го изјави кралскиот биограф Роберт Jobобсон. „Сè уште цврсто верувам дека кога кралицата ќе наполни 95 години, таа ќе се повлече“, изјави Роберт Jobобсон за телевизијата True Royalty.

На 21 април, кралицата Елизабета  ќе наполни 95 години. Имаше само 27 години кога беше крунисана по смртта на нејзиниот татко, кралот Џорџ Шести, на 6 февруари 1952.

Репортерот на „Newsweek’, Џек Ројстон, се согласи дека се чини дека доаѓа промена во Велика Британија.

„Мислам дека кралицата нема да сака да го предаде тронот, но ќе дојде моментот кога таа ќе му предаде сè на Чарлс. На крајот на краиштата, како таа може да го погледне својот син во очи и да му каже дека тој никогаш нема да биде крал? “- тој рече.

Потсетуваме, Меган Маркл и принцот Хари на почетокот од оваа година се повелекоа од кралското семејство и кралските протоколи.

Останати вести од Радио Милева