Радио Милева
семеен музички времеплов

Компонирал за половина естрада, пеел со многумина, од Трифун Костовски до Дац… ама овој дует на Александар Митевски му е најдраг (ВИДЕО)

Компонирал за половина естрада, пеел со многумина, од Трифун Костовски до Дац… ама овој дует на Александар Митевски му е најдраг (ВИДЕО)

Александар Митевски повеќе од 25 години е на македонската музичка сцена. Што како соло пејач, што во разни дует – комбинации, автор кој компонирал и пишувал стихови за половина наша естрада, ги направил најубавите навивачки химни, како „Кометал – шампионе“ или „Македонија навива за вас“, му посветил песна на своето родно Скопје, пишувал музика за детски песни, фестивали, реклами, џинглови, добивал десетици награди… Со еден збор, комплетен автор и музички продуцент.

Последните успеси и фестивалски награди на „Охрид фест – Охридски трубадури“ и „Макфест“ годинава се само доказ повеќе за кажаното.

Но, од се што досега напишал и компонирал, од сите негови испеани песни, од сите дуети еден му е дефинитивно најдраг. Оној со неговата ќерка Мања, која очигледно ги наследила уметничките гени на тато.

Уште од малечка во студиот кај него, од песните на „Славејчињата“, преку сопствената изведба на светките хитови, Мања покажува дарба, и тоа не само за пеење, туку за уметност воопшто.

Висока и стројна, оваа млада тинејџерка иако скромна и ненаметлива како и нејзините родители, оние што ја  познаваат, знаат дека таа е мултиталент.

Со тато Александар на училишните приредби и патронати на своето училиште или заедно со младата екипа свои врсници и компањонот на тато, актерот Драган Спасов – Дац во мјузиклот  за деца „Земја во која не се стигнува“, сеедно…

Мања го покажува и својот талент и својата желба и страст за пеење.

Патем, нејзината младешка убавина не останала незабележана, па нејзиниот лик и става можете да ги видите и на рекламните плакати, паноа и билборди. Мања е и модел, дел од рекламите за тинејџерската мода, прикладна за врсниците на нејзина возраст.

А тато Александар, со едно  видоклипче во вид на музички времеплов ја потсети и неа и себе си и сите други, како музички растеше и созреваше неговата мала принцеза во вистинска убавица. Од детско гласче до вокал кој ветува иако има уште простор и време да се развива.

Останати вести од Радио Милева