Радио Милева

Ќерката на кралицата Елизабета има најмногу јавни појавувања, но поради Меган и Кејт, ретко кој ја забележува (фото)

Ќерката на кралицата Елизабета има најмногу јавни појавувања, но поради Меган и Кејт, ретко кој ја забележува (фото)

Иако Меган, војвотката Сасекс и Кејт, војвотката од Кембриџ, првата поради венчавката, а втората поради раѓањето на трето дете, доминираа во вестите за британското кралско семејство во 2018 година, бројот на појавувања на јавни настани ги надмина принцезата Ана (68).

Според лондонскиот Тајмс, кој е се издава веќе 39 години, ќерката на кралицата Елизабета (92) била на 447 настани во Велика Британија и 71 во странство.

Следн е принцот Чарлс со 507 појавувања, потоа принцот Едвард со 463 и принцот Ендрјуз 394.

Кралицата повеќе не патувала надвор од границите на Велика Британија, но била забележана на 283 настани и таа е прва на листата на најистакнатите членови на кралското семејство – таа имала само два слободни дена во текот на годината, за Божиќ и Велигден.

Foto:Guliver/ Getty images/ Instagram

Останати вести од Радио Милева