Радио Милева
Задоволна од одлуката

Ќерката на Исидора Бјелица со прва исповед по смртта на мајка си: „Време е да се искажам…“ (фото)

Ќерката на Исидора Бјелица со прва исповед по смртта на мајка си: „Време е да се искажам…“ (фото)
фото:принтскрин/блиц.рс

Ќерката на Исидора Бјелица и Небојша Пајкиќ, Вила Еванџелина Пајкиќ, се обиде да биде надвор од јавната сцена и медиумите, но сега сепак реши да зборува за нејзината покојна мајка.

Вила сега откри дека се запишала на моден дизајн и дека Исидора и помогнала да најде колеџ во догледно време.

– Досега добро ми оди, се запишав на втора година на колеџ. Јас сум презадоволна од професорите и од наставата, особено што учам што ме интересира. Првата година имавме предмети поврзани со цртање и сликање, додека сега ги совладуваме основите на кроење, шиење и моделирање – рече Вила.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @vilapajkic

– Секако, поради пандемијата, многу работи се случуваат на интернет, но има работи што не можат да се направат од дома. Имаме дванаесетмина на час, затоа се организираме во помали групи и така присуствуваме на часовите – вели Вила и додава:

– Јас сум уметнички тип, како дете најмногу ме интересираше да цртам. Моите родители забележаа рано, тие беа свесни дека нема да се најдам во повеќето училишни предмети. Чекаа време да студирам и конечно да започнам да правам работи што ми овозможуваат да се изразам онака како што сакам. Мајка ми го пронајде и факултетот каде што студирам.

– Таа секогаш ме поддржуваше. Таа ме советуваше да бидам своја и слободна. Таа сакаше да го работам она што ме прави среќна, а фактот што одбрав да се занимавам со дизајн и беше особено пријатен. Беше среќна што ми ја пренесе љубовта кон уметноста и модата – рече таа.
Оваа млада дизајнерка додаде дека планира да го развие својот бренд.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @vilapajkic

– Планирам независно шоу што ќе биде големо изненадување. Се надевам дека дотогаш ќе ја убедам Лава да се појави на пистата, но не во костум и вратоврска. Мама знаеше дека планирам шоу, многу ми помогна. Би била многу горда – заклучи Вила за „Хелоу“.

Останати вести од Радио Милева