Радио Милева

Кија Коцкар повеќе не сака да биде пејачка, а со заштедата почнува нов бизнис

Кија Коцкар повеќе не сака да биде пејачка, а со заштедата почнува нов бизнис

Кија Коцкар повеќе не сака да биде пејачка, а со заштедата почнува нов бизнис.
Кија Коцкар реши да ги вложи својата заштеда, како и парите што ќе ги заработи во наредниот период, во отворање ресторан во Белград.

Имено, пејачката и ријалити учесничка долго време имала идеја да се посвети на угостителството, затоа што е многу заинтересирана за тоа, а од друга страна, би имала дополнителна сигурност кога станува збор за финансиите. Состојбата со пандемијата на коронавирус ја натера повторно да размисли за тоа и да го забрза целиот процес.

Музичарите ширум светот не можат да работат како порано, а прашање е како ќе настапуваат во иднина, па Кија сака да започне со приватен бизнис.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by KIJA KOCKAR (@kijakockar) on

Таа зборуваше за тоа со пријателите кои веќе имаат сопствен ресторан и и ‘дадоа неколку корисни совети, пред се одлучи за локацијата. Тие се согласија дека најдобро решение е да се отвори ресторан во Нов Белград, каде има поголема фреквенција на луѓе во текот на денот и сообраќајот функционира подобро отколку во стариот дел на градот. Што се однесува до изборот на храна, вели извор близок на пејачката, ќе бидат претставени неколку различни кујни.

Кристина е подготвена да инвестира многу пари во овој бизнис, според некои проценки помеѓу 100 и 150 илјади евра. Дел од парите ги има, но тоа е далеку од потребната сума. Затоа во следниот период, кога ќе започнат настапите, таа ќе мора да заштеди повеќе од кога и да може да ја реализира својата идеја.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by KIJA KOCKAR (@kijakockar) on

– Мислев дека се шегува, но таа е многу сериозна. Таа навистина сака да отвори ресторан и веќе работи на тоа, почнала да прашува за потребните места, истражувајќи ја кујната, навистина ужива во таа идеја. Секако, Кија нема да може да отвори ресторан толку брзо, барем не до крајот на оваа година – рече пријателот на пејачката за српските медиуми.

Останати вести од Радио Милева