Радио Милева

Карлеуша со часови лежела покрај починатата мајка: Ја бакнувала, гушкала, плачела, а потоа ја избањала и нашминкала

Карлеуша со часови лежела покрај починатата мајка: Ја бакнувала, гушкала, плачела, а потоа ја избањала и нашминкала
фото:стефан којиќ

Јелена Карлеуша едвај имала сила да се одвои од мртвата мајка Дивна Карлеуша. Како што пишува српски Курир, пејачката лежела до мртвото тело на мајка си неколку часа, додека таа не била однесена во мртовечница.

На 3 март, по враќањето од Виена, Јелена дозна за смртта на Дивна, а од аеродромот “Никола Тесла” директно замина во куќата на нејзината мајка во Алтина, каде што таа беше најдена мртва. Во пеколот и шокот што го доживеа, Јелена имала само една потреба – да не се одвои од нејзината мајка!

– Не знаеше што се случило со неа, особено кога влезе во куќата и виде дека  лежи мртва. Таа ја прегрна, почна да вика и да ја бакнува… Не можеше да се тргне од неа. Пријателите, тетка и брат и ја оставиле да  плаче, но сцената била језива – открива  изворот  и додава дека пејачката сакала да ја испрати Дивна како што и доликува.

фото:принтскрин/инстаграм

– Со помош на тетка и Даниела и пријателка, Јелена ја избања нејзината мајка, а потоа ја облече во најубавата гардероба и ја нашминка. Таа повторуваше многупати и прашуваше зошто ја остави, зошто мораше да оди, знаејќи  колку ја сака, но, за жал, таа не можеше да добие одговор на тоа. Неколку часа таа не се одвои од Дивна. Ја гледаше без трепкање и ја галеше цело време. Таа не зборуваше со никого од шок. Нејзиниот најдобар пријател и менаџер, Зоран Бирташевиќ, не ја тргна од очите за една секунда, и се обиде да ги заврши погребите  за погребот по телефон, вели изворот.

Иако сè уште е под шок, соработниците се трудат да се вратат Јелена во својата стара форма за да закрепне побрзо.

Останати вести од Радио Милева