Радио Милева
Силна и искрена емоција

Кандидатот кој со една песна го освои жирито на „Ѕвездите на Гранд“ проговори на што мислеше кога заплака, но и за членовите на жирито

Кандидатот кој со една песна го освои жирито на „Ѕвездите на Гранд“ проговори на што мислеше кога заплака, но и за членовите на жирито
фото:јутјуб/ѕвездите на гранд

Исак Шабановиќ гостуваше во новата епизода на емисијата „Неткултурно“ и ни раскажа само еден дел од својата животна приказна. Со години размислуваше да се појави во овој натпревар, а на самиот почеток ја споменуваше рок музиката како негов омилен музички правец.

Тој израснал со „Бело дугме“, „Црвена јабука“, „Парни ваљак“ и многу познати поп – рок групи кои биле вистински претставници на екс ју музиката. За тоа како ја доживува рок музиката, тој го рече следново:

“Она што ја има рок музиката е душа. Никогаш не сум омаловажувал каков било вид на музика, но рок музиката има душа и искрена емоција што ги натера песните да се појават затоа што тие ситуации навистина се случија. Стилот на рок музиката, бендот што се појавува на настапи , таа е тотално различна од која било друга … Секоја рок-приказна има своја приказна “. Како што рече на почетокот, тој си ветил дека нема да се појави на “Ѕвездите на Гранд“. Одлучи да се пријави по пријавата на пријателка и сега и е многу благодарен, бидејќи таа му ја оствари желбата. Тој ни раскажа за солзите што се случија на самиот натпревар и сè што навистина го трогна:

фото:јутјуб/ѕвездите на гранд

“Не дозволив да се видат моите емоции, се обидов. Секогаш имате маска во оваа работа, дури и кога сте тажни, треба да бидете среќни за публиката, иако во тој момент се случува нешто лошо во вашиот живот. Си реков дека јас не можам да плачам откако е отпеана првата песна. Само потекоа и исфрлив сè од себе. Плачев од мозок – дали се срамам? Не. После тоа мислев дека сум мирен, но по сите коментари, не можев да се соберам” . Тој изјави што научил од неговиот ментор Мили:

фото:јутјуб/ѕвездите на гранд

“Тој ме научи на ред, работа и дисциплина. Зад него е огромен број на проекти, тоа е исклучителен дел од мене. Тој слуша музика и никогаш не раскажува шуплива приказна”. Тој исто така зборуваше и за другите членови:

“Ѓорѓе Дејвид не беше тука да ми даде совет, и тој беше тука за мене. Застана покрај мене, иако не сум во неговиот тим. Мили стоеше покрај мене силно како и на другите натпреварувања и никогаш не беше уморен – така тој работел со години се додека е на сцената. Што се однесува до Јелена – таа нема да молчи и тоа е добро “, завршува Исак.

Останати вести од Радио Милева