Радио Милева

„Јелена ми се јави и ми го кажа ова“: Марина Туцаковиќ раскажа што се случувало пред смртта на Дивна Карлеуша

„Јелена ми се јави и ми го кажа ова“: Марина Туцаковиќ раскажа што се случувало пред смртта на Дивна Карлеуша
фото:принтскрин

Мајката на Јелена Карлеуша, Дивна, почина на 61-годишна возраст. Марина Туцаковиќ откри неколку детали кои јавноста не ги знаеше досега.

– Јелена и Душко потрошија многу пари на третманот на Дивна. Ги имаше најдобрите лекови и терапии, но тоа не помогна. Јелена го фалеше Душко, цело време беше со нив. Ја однеле на лекување во Германија, потоа во Грција и во Швајцарија, а потоа и во Турција за најновите имуно-терапии – рече Марина.

– Никогаш не можев да ја прашам Јелена како е. Јас само и пишав дека сум ужасната. Тие беа многу врзани заедно, неразделни. Ова е најголемиот удар во нејзиниот живот. Единствената утеха може да и биде се ред. Пред мене почина мојот син Милош, кој е језиво – вели Марина, додавајќи:

фото:инстаграм/јеленакарлеуша

– Јелена е заслужна за фактот дека Дивна беше многу активна до последниот ден. Таа ја натера да излезе, да оди, кога Дивна рече: „Немам сила, морам да бидам во инвалидска количка“, рече таа: „Можеш да го сториш тоа“. Тогаш таа ќе ме повикаше и ме прашуваше: “Како тоа мама нема сила?” Ма Јелена гризаше и грабеше, повеќе отколку што самата Дивна се бореше за нејзиниот живот – изјави Марина за „Информер.рс“.

– Нејзиното расположение се менуваше секојдневно, како и нејзиното. Неколку денови е одлично, па паѓа во депресија. Ова е нормално дури и кога некое лице е здраво, а камоли кога е болен. Ние се поддржувавме едни со други. И реков да се грижи за нејзината диета, да јаде само здраво. Знам дека повторно имаше хемотерапија, дека ја изгуби косата, носеше перика … Имунотерапијата во Турција, на која редовно одеше, е многу опасна. Мојот син Милан, кој ги следи сите поради мојата болест, ми рече дека може да има многу сериозни несакани ефекти. На пример, може да предизвика оштетување на црниот дроб. Веројатно нејзиното тело повеќе не можеше да издржи – објаснува Туцаковиќ.

Останати вести од Радио Милева