Радио Милева

Јелена Карлеуша за српската претставничка на Евровизија: „До кога ќе праќате просечни изведувачи?“

Јелена Карлеуша за српската претставничка на Евровизија: „До кога ќе праќате просечни изведувачи?“

На првата полуфинална вечер, настапуваше и српската преставничка на Евровизија.

Невена Божовиќ се претстави со песната „Круна“ и успеа да се пласира во финалето.

По нејзиниот настап таа доби многу навреди и критики, а сега и пејачката Јелена Карлеуша ја прокоментира српската претставничка.

„Се додека Србија на Евровизија праќа песни без смисла и порака, луѓе кои не успеаја ни да ја допрат публиката во својата земја, настап без никаква идеја – секоја година ќе се случува исто.

Нека победата на Марија Шерифовиќ биде шаблон по кој мора да се работи – храбра песна која праќа моќна порака со интилегентен настап.

Евровизијата е натпревар во идејата, пораката, храброста и оригиналност со сериозно кокетирање со ставовите на LGBT. Ако LGBT не ве препознае, нема ништо да направите на Евровизија. Србија е земја која заслужува повеќе од просечност и која е навикната на победа“ напиша Карлеуша.

фото: Инстаграм/јеленакарелуша/свет

За потсетување, утре е втората полуфинална вечер во која ќе настапи и Тамара Тодевска.

Останати вести од Радио Милева