Радио Милева

Јасемин од „Ќерките на Фазилет“ во приватноста доживеала тешки семејни трагедии и живеела скромно (фото)

Јасемин од „Ќерките на Фазилет“ во приватноста доживеала тешки семејни трагедии и живеела скромно (фото)
фото:инсатграм

Труската актерка Хазал Торесан, публиката ја памети како Асли во серијата „Љубов и пари“, а сега ја толкува улогата на лошата и завидлива црвенокоса Јасемин.

Родена во Анкара, Хазал Торезан по студиите доаѓа во Истанбул и живеела од синхронизација. Нејзиното семејство сакаше да ги заврши студиите по меѓународни односи, и да продолжи со глумата само како хоби.

„Можев денес да бидам дипломат. Бев многу несреќна додека студирав политички науки. Предметите беа убави, но кога требаше да учам, главата ми беше празна. Конечно, еден ден влегов и реков – заминувам, се присети актерката. Таа отишла на приемниот испит за глума и со тоа го утврди нејзиниот животен пат. Сепак, кога нејзините родители ја виделе на сцената, знаеле дека е создадена за тоа.

„Растев во многу скромно семејство. За време на празниците ќе се соберевме во куќата на баба ми во Измир. Кога сите седнавме на масата, тоа беа посебни моменти за мене. За жал, го изгубив татко ми во 2013 година. Тој имаше карцином на белите дробови, а потоа го загубивме и мојот брат во 2015 година. Тоа беа моментите на кои можевме да се смееме сè додека не си заминаа, беа непроценливи. Семејството отсекогаш било моето безбедно пристаниште “, рече Хазал.

Денес 34-годишната актерка ја прифати улогата на Јасемин во серијалот „Фазилет и нејзините ќерки“ заради добрата продуцентска компанија, добрите режисери, екипата и сценариото. Таа за оваа улога вели дека има сосема поинаков живот од нејзиниот.

„Не познавам ниту една таква личност. Но, во арсеналот на моето глумење е посматрањето, едно од најсилните. Од сите карактери што можев да ги видам, избрав делови што ќе одговараат на Јасемин, а потоа и оставив на фантазијата да тече, рече таа. Таа за себе вели дека е страствен човек.

„Јас сум многу амбициозна, но амбицијата е нешто што треба да го проверите. Така успеваат луѓето. Се разбира, треба да имате и среќа. Никогаш не сум се натпреварувала со никого во животот. Јас сум страстна за она во што верувам дека можам да го постигнам и напорно работам на тоа “, објасни таа.

Не сака да се гледа на екран и не сака да го слушне нејзиниот глас.

„Јас сум вознемирен кога слушам дека зборувам некаде. Никогаш не се сметам себеси доволно добра за ништо. Истото важи и при фотографирање. Обично многу се смеам, но не се сакам себеси кога се смеам. Не ме интересира како изгледам или позирам. Секогаш сум заинтересиран за тоа како се чувствувам во моментов “, вели актерката.

„Секогаш кога ќе ја сменам бојата на косата, ми се случуваат убави работи. Кога дојдов во Истанбул, ја обоив косата црна и тогаш ми беше понудена улога. Кога станав бакарно црвена, една недела подоцна пристигна нова понуда. Косата е мојата среќа “, откри таа.

Кога станува збор за нејзиниот љубовен живот, таа во моментот е слободна. Изјави дека е фокусирана исклучиво на работа и сè уште не се гледа во брак и со деца.

фото:инстаграм